Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 סוד השרירים הטבעתיים

article without picture

פאולה גרבורג, ממציאת "שיטת פאולה", 2004-1907
פאולה סקלרץ נולדה בהמבורג וגדלה בברלין, בבית בעל תודעה ציונית ופוליטית חזקה (אביה היינריך סייע ב-1917 להבריח את לנין ברכבת אטומה משווייץ לקופנהגן, בדרכו לרוסיה). בנעוריה למדה בלט, נגינה בפסנתר ופיתוח קול. אחרי עליית הנאצים לשלטון עלתה המשפחה לארץ ישראל. פאולה שהתה זמן מה בבית אלפא, אצל אחיה שעלה ב-1924, וב-1940 נישאה ליוסף גרבורג ונולדו להם אילנה ודוד.
בגיל 35 לקתה פאולה במחלה קשה והרופאים ניבאו כי תהיה מרותקת לכיסא גלגלים לצמיתות.

במצוקתה היא נזכרה בלימודי השירה שלה בברלין, עת עמידה על קצות האצבעות העניקה לה תמיכה פנימית איתנה יותר וסייעה לשיפור זמרתה. היא החלה לתהות על הקשר בין שרירי הגוף השונים, ובעיקר השרירים הטבעתיים (ספינקטרים), המצויים לא רק בפה ובפי הטבעת אלא גם סביב העיניים, בנחיריים, בדרכי השתן ובאיברים פנימיים. כדבריה, "התנועה המתמדת של שרירים אלה - תנועת כיווץ ושחרור - היא-היא גרעין החיים. כל השרירים הטבעתיים פועלים כמערכת סימולטנית, כך שאם אחד מהם עובד כראוי הוא יגייס את האחרים, ולהיפך: אם ספינקטר אחד מתעצל, כל המערכת סובלת".

גם אם זהו עיקרון פיסיולוגי ידוע, גרבורג היא זו שהמציאה שיטת תרגול להפעלת השרירים הטבעתיים. השיטה עבדה: קודם בביתה, ואחר כך במכון שפתחה, היא טיפלה בנשים שסבלו מצניחת רחם ומהפרעות בדרכי השתן אחרי לידה, באנשים שסבלו ממיגרנות, אסטמה וכאבי גב - כל אלה שהרפואה הקונוונציונלית לא מצאה פתרון לבעיותיהם.

תלמידתה ראומה הרפז מספרת איך היתה פאולה מפצירה במטופל, במבטא הייקי שלה: "תקשיב למה שהגוף שלך אומר". נועה אילת ומירב ארז-שטרנפלד, אף הן מטופלות שכיום ממשיכות את דרכה כמורות בשיטתה, לא חוסכות בסופרלטיווים על נדיבותה ועל התמסרותה הטוטאלית למטופליה ולשיטתה. תלמידה אחרת, איה גולדהמר, אף הוציאה ספרון בשם "שיטת פאולה".

רופאים רבים נחשפו לשיטה והחלו להפנות אליה מטופלים. ד"ר חמדה תפארת, גינקולוגית וסקסולוגית שעבדה בבית החולים קפלן, אומרת כי הפנתה אליה נשים רבות וכי השיטה אף שולבה בקורסי הכנה ללידה. חלק מקופות החולים מכירות בשיטה במסגרת סל הרפואה המשלימה. אולם פאולה שאפה ליותר מכך. בפני המשוררת נעמי שמר, שנהגה לומר כי בביתה נהוג "לעשות פאולה", התוודתה כי "משאלתי היא כי מישהו מהרופאים הללו (שהפנו אליה מטופלים, א"ד) יתפנה גם לבדוק את השיטה עצמה ולהסביר אותה מן הבחינה המדעית, כי באינטואיציה לא די".

את ספרה "סוד השרירים הטבעתיים" הקדישה לאורתופד ד"ר פריץ פולברמאכר, הרופא הראשון שהפנה אליה מטופלים. בהקדמה כותב פרופ' יוחנן גולדהמר, לשעבר ראש המחלקה הנוירולוגית בבית החולים שיבא, כי נוכח בעצמו ביעילות השיטה, וכי "מן הראוי שגם רופאים ייתנו דעתם עליה".

לעיתונאית יהודית קנולר אמרה פאולה כי "כשאמות השיטה תמות אתי", אך דומה שלא כך הדבר: מורות ומורים ממשיכים לטפל על פיה, וחיה גרבורג, כלתה של פאולה, מנסה עתה להפיץ אותה גם בארצות הברית.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©