Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 כיצד אנו מתנהגים בחשיפה לשמש


התנהגות המונעת סרטן העור ומלנומה
נתונים על התנהגויות החשיפה וההגנה של הציבור מהשמש נאספו בראיון טלפוני אקראי ב-2008 על-ידי משרד הבריאות, המחלקה לקידום וחינוך לבריאות והמרכז הלאומי לבקרת מחלות הציבור. רואיינו כ- 4100 אנשים מעל גיל 21. בפירוט שלהלן מופיעים רק מי שענו, כי תמיד הם נוקטים באמצעי ההגנה השונים.

1. נמצא שמעל מחצית מהאוכלוסייה שרואיינה (54.8%) דיווחה שהיא תמיד אינה נחשפת לשמש ושוהה בצל באופן קבוע במהלך הקיץ. הנשים והמבוגרים מקפידים יותר על שהייה בצל, לדוגמא 68.4% מהנשים מעל גיל 65 שוהות בצל באופן קבוע, אך רק 38.8% מהגברים הצעירים (בני 21-34) שוהים בצל באופן קבוע. באופן כללי ניתן לומר, שהערבים מדווחים על כך שהם מקפידים לשהות בצל יותר מאשר היהודים (62.7% בערבים בהשוואה ל- 53.3% בקרב יהודים).

2. המרואיינים נשאלו גם לגבי הימנעות משהייה בשמש בקיץ בין השעות 10:00 ל- 16:00. בקרב היהודים 40% טענו שהם מקפידים לא לשהות בשמש בשעות אלו, והאחוז היה גבוה יותר בגיל המבוגר. בקרב הערבים 51% טענו שאינם שוהים בשמש בשעות אלו. גם כאן נשים הקפידו יותר מגברים לא לשהות בשמש בשעות אלו.

3. אחוזים קטנים בהרבה נעזרו באמצעים שונים להגן על עצמם מהשמש: רק 26% מהיהודים ו-23% מהערבים דיווחו על כך שהם משתמשים בקרם הגנה מהשמש באופן קבוע. נשים השתמשו בקרם הגנה הרבה יותר מהגברים. פערים אלה היו גדולים מאוד, לדוגמא 37% מהנשים היהודיות בנות 50 עד 65 דיווחו על שימוש קבוע בקרם הגנה. לעומת זאת, בקרב גברים יהודים בני 50 עד 65 רק 15.4% דיווחו על שימוש קבוע בקרם הגנה. בקרב ערבים הפערים אף גדולים יותר, 4% בקרב גברים ו-19% בקרב נשים, באותה קבוצת גיל, עושים שימוש קבוע בקרם הגנה מהשמש.

4. שימוש קבוע בכובע בכדי להגן מפני השמש דווח על ידי 22% מהיהודים ו-15% מהערבים. שוב, התנהגות זו היתה שכיחה יותר בקרב המבוגרים, אך דווקא הגברים דיווחו על שימוש רב יותר בכובע בהשוואה לנשים. 19% מהנשים היהודיות דיווחו על שימוש קבוע בכובע לעומת 25% מהגברים. הפער בקרב נשים וגברים באוכלוסייה הערבית היה גדול בהרבה, 25% מהגברים דיווחו על שימוש בכובע להגנה מהשמש באופן קבוע אך רק 6% מהנשים הערביות דיווחו על מנהג זה.

נתונים אלו מורים על האמצעים הננקטים על-ידי הציבור להגנה מהשמש ונראה שאחוז נכבד מהאוכלוסייה פשוט מנסה שלא להיחשף לשמש בשעות המסוכנות, אך ברובו אינו מאמץ אמצעי הגנה אחרים, אף על פי שהם נגישים וזמינים לכל. נוסף לכך, ניתן לזהות אוכלוסיות בסיכון, כגון צעירים, אשר אינם מקפידים על הימנעות מחשיפה לשמש.

גילוי מוקדם
המרואיינים נשאלו מתי בפעם האחרונה ביצעו בדיקה של השומות ונקודות החן על עורם. 27% מהיהודים דיווחו על בדיקה כזו בשנתיים שקדמו לסקר, כאשר אין הבדל גדול בין גברים לבין נשים ובין הצעירים יותר לבין המבוגרים יותר. ואולם, בקרב הערבים רק 7% דיווחו על ביצוע בדיקות אלו.

מחקר בינלאומי
ישראל שותפה למחקר הבינלאומי בשם "גנומל" - GenoMEL. במחקר זה נבנה שאלון בנושא התנהגויות למניעת סרטן עור והוא פורסם באינטרנט. הציבור ב- 12 מדינות שונות נקרא למלא את השאלון באינטרנט. בסך הכול כ- 8,200 איש מלאו את השאלונים, מהם 200 היו מישראל (לאחר שהשאלון תורגם לעברית). יש לציין, שנתונים אלו אינם מייצגים את האוכלוסייה בישראל ויש להיזהר מהסקת מסקנות גורפות ומהכללה על כל אוכלוסיית ישראל. בשאלון נשאלו המשיבים על ההיסטוריה של החשיפה שלהם לשמש, האם נשרפו בשמש לפני גיל 16 והאם הם מגנים על עצמם היום. יחסית למדינות האחרות, הישראלים שענו לשאלון אינטרנטי זה הגנו על עצמם מפני השמש בתדירות גבוהה יותר ואחוזים נמוכים תכננו להשתזף בשמש, בדומה למשיבים באוסטרליה ובארה"ב. אך לעומת זאת, 38% מהמשיבים דיווחו שנכוו בשמש כמעט כל שנה לפני גיל 16. שיעור זה הינו גבוה בהשוואה לשאר המדינות, בארה"ב ובשוודיה אחוזים דומים לישראל דיווחו על כוויות לעומת רק 10% בהולנד ו-13% בבריטניה.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©