Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 דליפת שתן אצל נשים: מורה נבוכות


מתי דליפת שתן נחשבת לבעיה? אילו סוגי דליפות קיימים? ד"ר ליאור לבנשטיין, אורוגינקולוג מומחה, מסביר הכל.
רועי שני - כמיטק – פתרונות רפואיים מתקדמים

דליפת שתן היא בעיה מובחנת ומוכרת אשר סובלים ממנה נשים וגברים. אולם בהשוואה לגברים, שכיחות דליפת שתן אצל נשים היא עד פי 3. לפי הסטטיסטיקות בין 8-20 אחוזים מהנשים יסבלו מדליפת שתן במהלך חייהן, אך בפילוח של נשים מעל גיל 40 הנתון מגיע ל- 25% ומעל גיל 65 הוא כבר מטפס ל- 40%.

דליפת שתן עלולה לגרום לירידה משמעותית באיכות החיים, כתוצאה מכך חלק מהנשים נמנעות מביצוע פעילויות גופניות ומהשתתפות בפעילויות חברתיות עד כדי מצבים של הסתגרות ובידוד חברתי. החשש והמבוכה פן הדליפה תתרחש במהלך אירוע חברתי הם כה עזים עד כדי שהם משפיעים על הדימוי עצמי, יוצרים בעיות בעבודה ופוגמים באיכות התפקוד המיני.

"דליפת שתן מוגדרת כדליפה בלתי רצונית שגורמת לבעיה חברתית, היגיינית או רפואית" אומר ד"ר ליאור לבנשטיין, אורוגינקולוג מומחה לשיקום ריצפת האגן ודליפת שתן, במרכז הארצי לשיפור תפקוד הסוגרים בביה"ח רמב"ם בחיפה. "ברגע שאשה מתלוננת ומתארת את זה כבעיה - זה כבר נקרא דליפת שתן, בין אם מדובר במספר טיפות ובין אם בדליפה שהיא יותר משמעותית. לכל אחת יש את הסף שלה וזה קשור לאיכות חיים", הוא מסביר.

לאחר שהאשה מתלוננת בפני הרופא על בעיות שליטה בשלפוחית השתן היא מופנית לבדיקת מקור הבעיה. במרכז הארצי לשיפור תפקוד הסוגרים בביה"ח רמב"ם, למשל, המטופלות מופנות להערכה מקצועית שכוללת בדיקת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזיקאלית.

"במקרים בהם שוקל הצוות הרפואי לבצע כירורגית טיפולים כירורגים מקובל גם לבצע הערכה אורו-דינמית" אומר ד"ר לבנשטיין, ומרחיב "הערכה אורו-דינמית כוללת מילוי שלפוחית השתן בנוזלים תוך כדי מדידת הלחץ בשלפוחית והלחץ הבטני. הערכה זו מציירת תמונה בהירה אודות תפקוד שלפוחית השתן, תפקוד סוגרי השלפוחית ובעזרתה ניתן לאפיין בדיוק את סוג דליפת השתן".

גורמי הסיכון לדליפת שתן בנשים הם רבים ומגוונים וכוללים: גיל, ניתוחי אגן, צניחה של אברי האגן ולידות נרתיקיות שגורמות לפגיעה בשרירי האגן ובעצבוב של רצפת האגן, של סוגרי השופכה שדרכה מתנקז השתן, ושל השלפוחית. כיום מקובל לסווג את דליפת שתן לפי סוגים, בהתאם לסיבה שבגינה נגרמת הדליפה:

דליפת שתן במאמץ: דליפה שמתרחשת תוך כדי שיעול, התעטשות, צחוק, פעילות גופנית, ג'וגינג או כל מצב הכרוך בעליה של הלחץ התוך בטני הגורם לשתן לדלוף.
דליפת שתן בדחיפות: דליפה זו מתרחשת כאשר אשה חשה צורך ספונטני ועז להתרוקן אך אינה מספיקה להגיע לשירותים מפני שפרק הזמן בין תחושת הצורך ועד לדליפה עצמה הוא קצר ביותר.

דליפת שתן מעורבת: (Mixed Type) דליפת שתן הנובעת משילוב של דליפה במאמץ עם דליפת שתן בדחיפות.

דליפת שתן Overflow: מצב פחות שכיח בו מנגנון ההתרוקנות של שלפוחית השתן אינו תקין, במקרים אלו מגיעה השלפוחית למצב בו היא מתמלאת מעבר לקיבולת המקסימאלית ודולפת. "המצב מזכיר כוס שממלאים בה מים יתר על המידה, וכשהמים עוברים את המפלס המקסימאלי הם מתחילים לגלוש" מסביר ד"ר לבנשטיין.

דליפת שתן בגלל מצב פונקציונאלי: מצב המאפיין בעיקר נשים בגיל המבוגר אשר סובלות ממצבים המשפיעים על רמת התפקוד שלהן למשל: קושי בניידות או דמנציה. למרות שהנשים חשות כי הן צריכות ללכת לשירותים ולהתרוקן- בגלל סיבות תפקודיות הן אינן הולכות, או שעד שהן מגיעות כבר לשירותים זה מאוחר מידי.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©