Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 הקשר בין צריכת סידן לרעלת הריון?


אילנה גוטקין

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי לוק נאייק בניו דלהי הודו, בשיתוף ארגון הבריאות העולמי ה – WHO והוועדה ההודית למחקר רפואי, בדק את הקשר בין צריכת תוספות סידן במהלך ההריון, לבין הסיכון לחלות ברעלת הריון. במסגרת המחקר נבדקו 524 נשים שזהו עבורן ההריון הראשון, בעלות לחץ דם תקין ובריאות כללית טובה. הנשים שהשתתפו במחקר חולקו לשתי קבוצות לצורך עריכת המחקר, קבוצה אחת החלה בקבלת תוספת של שני גרם סידן בין השבועות ה - 12 ל - 25 להריון והמשיכה בכך עד ללידה והקבוצה השנייה אשר שימשה כקבוצת ביקורת קיבלה פלצבו. כל הנשים שהשתתפו במחקר בשתי הקבוצות, נמצאו במעקב רפואי מתמיד עד לזמן הלידה שלהן.

מניתוח ממצאי המחקר, הצטיירה תמונת מצב דרמטית, אשר הצביעה על התועלת המשמעותית בצריכת שבתוספי סידן, שכן שכיחות רעלת הריון בקבוצה שקיבלה סידן הייתה נמוכה ב- 67% מהשכיחות בקבוצת הביקורת. כמו כן, נמצא שהסיכון ללידת פג נמוכה משמעותית בקרב נשות הקבוצה שצרכה סידן. המחקר ההודי החדש פורסם בכתב העת המדעי הבינלאומי לרפואת נשים ומצטרף למחקר קודם, שנערך באוניברסיטת פורט האר ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, אשר קבע כי מחסור בסידן אצל נשים הרות, מעלה באופן משמעותי את הסיכון לרעלת הריון. המחקר הוא רחב ההיקף ביותר שנערך עד היום וכלל איסוף נתונים מתוך 12 מחקרים קליניים בתחום הריון ולידה וסך הכול נבחנו 15,528 נשים בהריון מכל רחבי העולם ולא רק מארצות מתפתחות כמו הודו, כאשר בכל המחקרים, התפלגו הנשים לשתי קבוצות מחקר. גם מממצאי נתוני המחקר הזה, הצטיירה תמונת מצב דרמטית. בקרב הנשים בהריון אשר נטלו תוספי סידן, נרשמה ירידה בלחץ הדם וירידה של 50% בשכיחות המקרים של רעלת הריון. האפקט הגדול ביותר נמצא דווקא בקרב נשים אשר היו בהריון בסיכון גבוה (נשים עם יתר לחץ דם כרוני, נשים מאד שמנות או נשים שסבלו מרעלת הריון בהריון הקודם).

מניתוח שני המחקרים עולה כי, צריכת תוספי סידן הובילה להפחתת שכיחות רעלת הריון ב- 78%. מתמונת המצב עלתה המסקנה כי, צריכה קבועה של תוספי סידן במהלך ההריון מורידה משמעותית את הסיכון לחלות ברעלת הריון. המחקר פורסם השנה בכתב העת המדעי לגינקולוגיה ומיילדות היוצא באנגליה (British Journal of Obstetrics and Gynecology) ומצטרף לשורה של מחקרים רבים שהתפרסמו לאחרונה בתחום העוסקים בגורמי הסיכון המובילים לרעלת הריון. המחקרים מראים שחור על גבי לבן שהקפדה על צריכת סידן מבוקרת אכן גורמת לירידה בשכיחות רעלת הריון. חשוב לציין כי בדיוק כמו בתוספי תזונה אחרים, אין להגזים בצריכת סידן וכי הכמות המומלצת של צריכת סידן לנשים בתקופת ההריון היא, 2 – 1.5 גרם ליום. כאמור, אמנם חשוב ביותר לכל הנשים לצרוך סידן במהלך ההריון, אך כפי שנמצא במחקר, דווקא נשים בסיכון גבוה לרעלת הריון יפיקו מצריכת סידן את מירב התועלת.

חשוב לדעת כי רעלת הריון עלולה להופיע אצל כל יולדת במחצית השנייה של ההיריון. הסימנים השכיחים הם יתר לחץ דם והפרשה מוגברת של חלבון בשתן. בנוסף עלולה להיות פגיעה בתפקוד השליה והתפתחות העובר, במנגנון הקרישה, בכבד, בכליה ובמח. כאשר המחלה מופיעה, הטיפול היעיל היחידי הוא סיום ההיריון, ואם מדובר ברעלת הריון שהופיע בשבוע הריון מוקדם, התוצאה תהיה לידת פג, על כל הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בכך. בדומה למחלות קשות אחרות בהן זיהוי מוקדם מקטין באופן משמעותי את הסיכונים והסיבוכים, זיהוי מוקדם של נשים הנמצאות בסיכון גבוה לפתח רעלת הריון, מאפשר לרופאים לטפל באותן נשים באמצעים יעילים למניעת המחלה או הקטנת חומרתה.

בישראל לוקות בתופעה כ- 5,000 נשים מדי שנה. אחת הדרכים החדשניות לזיהוי מוקדם של רעלת הריון פותחה לאחרונה על ידי צוות המדענים של חברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס אשר הצליחו לבודד חלבון ייחודי לשליה, המכונה PP13, המצוי בנשים בהריון ואשר מגיע אל דם האם. באמצעות בדיקת דם פשוטה ניתן לקבוע את רמת החלבון בדם הנשים כבר בשבועות 7-13 להריון. בזכות העובדה שחברת הסטארט אפ הינה חברה ישראלית כחול לבן, כבר בימים אלו יכולות נשים בישראל לבצע את הבדיקה שאושרה לאחרונה על ידי משרד הבריאות. אמנם בינתיים רק באופן פרטי באחד מסניפי מעבדות זר ברחבי הארץ, במחיר של 295 שקלים, אולם החברה נמצאת כבר במשא ומתן עם קופות החולים, על מנת להכניס את הבדיקה לסל בדיקות ההיריון המורחב של הביטוחים המשלימים. פרטים על הבדיקה, ניתן למצוא באתר החברה הנמצא בכתובת: www.pregenesys.co.il .

הכותבת הינה מידענית רפואית בעלת תואר מוסמך במדעי החיים ובביוטכנולוגיה מאוניברסיטת קימבריג' באנגליה הנמנית על צוות חברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס העוסקת במציאת שיטות לאבחון מוקדם של מחלות הריון ופיתוח דרכי טיפול למניעת התפתחותן.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©