Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 אגודת חולי סי.אף.אס ופיברומיאלגיה, הגישה עתירה לבג''ץ נגד הביטוח הלאומי

אס"ף, אגודת חולי סי.אף.אס ופיברומיאלגיה, הגישה לאחרונה עתירה לבג"ץ, נגד המוסד לביטוח לאומי. העתירה הוגשה במטרה לעדכן את רשימת המחלות על פיהן מקבלים דרגת נכות ולהוסיף לרשימה את תסמונת התשישות הכרונית (אשר נקראה בעבר מחלת היאפים) ואת מחלת הפיברומיאלגיה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד אלי לוטן, המשמש כיועץ המשפטי של העמותה.

שרון גור, יו"ר אס"ף, אגודת חולי סי.אף.אס ופיברומיאלגיה הסבירה כי: "רשימת המחלות של הביטוח הלאומי בישראל לא עודכנה משנת 1956, בעוד עולם המדע התקדם מאז אלפי צעדים. החולים נאלצים לפגוש ועדות רפואיות המסתמכות על רשימת מחלות שהורכבה לפני 52 שנים, שאינה כוללת איידס, סרטן, מיגרנה, תסמונת התשישות הכרונית, פיברומיאלגיה ועוד. רובנו סובלים מכאבים חזקים, הפרעות בשינה, עייפות, כאבי ראש, קשיים בריכוז ובזיכרון סחרחורות, רגישות לאור, לרעש, לריח, לשינויי טמפרטורה ואף רגישות גבוהה למגע ההופכת כל ליטוף לסיוט. אנחנו נעזרים בתרופות וטיפולים ולא מסוגלים לתפקד בחיי היומיום כהורים, בני זוג ובטח לא כעובדים במשק ורק המוסד לביטוח לאומי עדיין נאחז בידע בריאותי עתיק ומתכחש לקיומה".

עו"ד אלי לוטן, היועץ המשפטי של עמותת אס"ף הדגיש כי: "אחד הנושאים הבעייתיים שבו נתקלים החולים ושלגביו קיימות פניות רבות הוא בנושא קביעת נכות ללוקים בתסמונות אלו. עניין זה הוא בעייתי במיוחד מכיוון שלא קיימים קריטריונים קבועים מראש לקביעת דרגות נכות ללוקים בתסמונות, דבר המשאיר פתח גדול לאפליה בין החולים. בנסיבות אלה נוצר רושם קשה של קביעת נכויות באופן שרירותי ואקראי. שכיחותן של התסמונות באוכלוסייה הכללית הנה, כ-4%. התעלמותן של התקנות מתסמונות אלה במובן זה של הימנעות מקביעת מבחנים ספציפיים לנכות ביחס לתסמונות, במשך עשרות שנים, יוצרת את הקרקע לאפליה בין שווים".

בנוסף ביקשה אגודת אס"ף, באמצעות העתירה לבג"ץ, כי המוסד לביטוח לאומי, יחזור בו מפנייתו ליו"ר האיגוד הראומטולוגי, פרופ' משה טישלר, בבקשה לייעץ לו בדבר הצורך והאופן הראוי לעדכון רשימת הליקויים שבתוספת לתקנות הביטוח הלאומי בעניין תסמונת הפיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית, מחשש לניגוד עניינים מכיוון שהוא מייעץ לחברות ביטוח בנושא זה.ניגוד העניינים נובע, בין היתר, מהעובדה שהמבחנים של ביטוח לאומי משמשים לקביעת נכות גם בתביעות לחברות ביטוח. לטענת העותרת, לא יתכן שיועץ של חברות ביטוח יהיה זה שקובע את המבחנים על פיהם ישלמו חברות ביטוח פיצויים ותגמולי ביטוח.


על פיברומיאלגיה
פרופ' דן בוסקילה, מנהל היחידה הראומטולוגית במרכז הרפואי סורוקה, המטפל בחולי פיברומיאלגיה וחוקר את התסמונת מזה שנים רבות כתב במאמר שפורסם לאחרונה באתר האינטרנט של עמותת אס"ף כי פיברומיאלגיה, היא מחלה הפוגעת בשניים עד ארבעה אחוזים מהאוכלוסייה. 95% מהסובלים ממנה הן נשים, רובן בגילאי 30-50, למרות ששכיחות מסוימת של המחלה קיימת בכל הגילאים ואף בילדים ובקשישים. המחלה מתאפיינת בכאבים כרוניים בשלד, במפרקים ובשרירים, בהפרעות בשינה, בעייפות, בתחושת נוקשות כללית בבוקר, בכאבי ראש, בקשיים בריכוז ובזיכרון, בסחרחורות, בתחושות נימול בידיים, ברגישות לאור, לרעש, לריח ולשינויי טמפרטורה. הקולג' האמריקאי לריאומטולוגיה קבע קריטריונים ברורים לאבחון חולי פיברומיאלגיה כבר בשנת 1990, מדובר בקיומם של כאבים סימטריים ומפושטים בשרירים ובמפרקים בפיזור אופייני בכל הגוף, לפחות שלושה חודשים. קיומן של לפחות 11 מתוך 18 נקודות רגישות במקומות ייחודיים, הנבדקות על ידי הרופא בלחיצה ידנית.

על תסמונת התשישות הכרונית
תסמונת התשישות הכרונית תוקפת כ - 0.2%-0.4% מהאוכלוסייה, ובניגוד לדעה שרווחה בעבר (בעקבותיה נהוג היה בעבר לכנות את המחלה מחלת היאפים) מחקרים עדכניים מצאו כי המחלה שכיחה בעיקר בחולים עם הכנסה נמוכה בינונית. גילם של הסובלים ממנה נע בדרך כלל בין 20-40, אם כי קיימים חולים צעירים יותר ומבוגרים יותר, ואף ילדים. המחלה מתאפיינת בתשישות רבה הנמשכת שישה חודשים או יותר ונוספים לה לפחות ארבעה מתוך התסמינים הבאים: ירידה בזיכרון ובריכוז, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, כאבי פרקים או שרירים, כאב ראש, הפרעות בשינה וחולשה הנמשכת מעל 24 שעות לאחר מאמץ ושאינה חולפת לאחר מנוחה. אופייניים גם חום נמוך, רגישות לכימיקלים, כמו גם תסמינים אחרים המופיעים גם אצל חולי פיברומיאלגיה כפי שפורט לעיל. כיום אין בנמצא בדיקת מעבדה הקובעת את קיומה של המחלה, ולכן אבחונה נעשה לאחר חצי שנה של תשישות שלא נמצא לה הסבר אחר, ולפי התסמינים שהחולה מתאר.

על אס"ף, אגודת חולי סי.אף.אס (תסמונת התשישות הכרונית )ופיברומיאלגיה
אגודת אס"ף היא עמותה המאגדת בישראל חולים הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית ופיברומיאלגיה, במטרה לקדם את ההכרה בסבלם של הלוקים בתסמונות אלו, לקדם את העזרה של מוסדות המדינה לחולים אלה, להעלות את המודעות הציבורית לתסמונות ולעודד מחקרים מדעיים שמטרתם מציאת מזור למחלות. עמותת אס"ף הוקמה במאי 2000 מתוך המצוקה האישית של החולים הנתקלים במערכת רפואית שאינה מכירה דיה את התסמונות ולכן מתקשה באבחונן, כמו גם בחוסר המודעות הציבורית והממסדית, שבעטייה חברים ובני משפחה מקלים ראש בתלונות החולים. לאגודה שיתוף פעולה והסכם חילופי ידע עם הארגון האירופאי לחולי תשישות כרונית ופיברומיאלגיה, ה – ENFA ועם הארגון אמריקאי ה - FNA. העמותה מזמינה חולים ובני משפחתם, לפנות לקו התמיכה הטלפוני שמספרו 1-700-70-70-08 או באמצעות אתר האינטרנט בכתובת www.asaf.org.il.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©