Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 חיסון נוסף למניעת סרטן צוואר הרחם


חברת התרופות גלקסו סמית קליין (GSK), השיקה חיסון חדש למניעת סרטן צוואר הרחם המיועד לראשונה לנערות ולנשים מגיל 10 ועד 45. החיסון הנקרא סרווריקס (Cervarix), אושר לאחרונה במשרד הבריאות ויוצע לנערות ולנשים בישראל במסגרת הביטוחים המשלימים של מכבי שרותי בריאות, קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית.

החיסון החדש צפוי להעמיד בדילמה חלק ניכר מהנשים, שעד כה יכולות היו לבחור רק בחיסון ששווק בארץ - הגרדסיל (Gardasil). החיסון החדש שונה אמנם בחלקו מהחיסון הוותיק המשווק על-ידי חברת MSD, אך בקהילה הרפואית עדיין לא גיבשו דעה הקובעת מי משני החיסונים יעיל יותר.

סרווריקס, נועד להגן מפני זנים שונים של נגיף הפפילומה האנושי, האחראי לכ- 80% מכל מקרי סרטן צוואר הרחם והוא ניתן בשלוש מנות של זריקה בזרוע בטווח של חצי שנה, כאשר הזריקה השנייה ניתנת כחודש לאחר הזריקה הראשונה והזריקה השלישית ניתנת כחצי שנה לאחר הזריקה הראשונה. הנגיף אשר מועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, נישא על ידי הגבר ועלול להשפיע על התאים ברקמה של צוואר הרחם ולהביא להתפתחות של זיהומים מתמשכים, יבלות ושינויים טרום סרטניים. בעקבות תהליך שינוי זה עלול להתפתח סרטן. חיסון של נערות ונשים כנגד הנגיף, מהווה כלי מניעתי יעיל ובטוח נגד סרטן צוואר הרחם, אשר עשוי להציל את חייהן.

שני החיסונים ניתנים ב-3 זריקות בזרוע בטווח של חצי שנה, כאשר הזריקה השנייה ניתנת כחודש או חודשיים לאחר הזריקה הראשונה, והזריקה השלישית ניתנת חצי שנה לאחר הזריקה הראשונה. השוני העיקרי בין שני החיסונים בא לידי ביטוי בגיל המחוסנות: הסרווריקס מומלץ, על פי ההתוויה, לנשים עד גיל 45, בעוד שהגרדסיל מוגדר בהתוויה כיעיל למחוסנות עד גיל 26. עם זאת, לאחרונה הצליחה MSD, יצרנית החיסון, להוכיח בניסויים קליניים את יעילות החיסון גם לנשים עד גיל 45, ובימים אלה נמצאת ההתוויה המעודכנת בבחינת ה-FDA. הגרדסיל, הנמצא בשוק מזה כשנה, נמכר לפי מרשם, ומוזרק למבוטחות קופות החולים במרפאות קופות החולים.

הבדל נוסף בין החיסונים נוגע לטווח המניעה שלהם: יצרנית הסרווריקס מעידה כי החיסון הוכיח יעילות של 100% במניעת סרטן צוואר הרחם הנגרם על ידי נגיף הפפילומה מזנים 16 ו-18, האחראים ל-70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. מעבר לכך, נמצא כי החיסון מגן גם מפני זיהומים שנגרמו מזנים נוספים של הנגיף מסוגים 45, 31 ו-52 האחראים יחד לעוד 12% ממקרי סרטן צוואר הרחם.

יצרנית הגרדסיל מעידה כי החיסון הוכיח יעילות של 99% במניעת כלל הנגעים הטרום סרטניים הנגרמים על ידי ארבעת זני החיסון: 6,11,16,18; ויעילות של 100% במניעת יבלות באברי המין הנגרמות על ידי ארבעת הזנים הללו.

יעילות במניעת זיהומים מתמידים והתפתחותם של תאים טרום סרטניים
כל אישה הפעילה מינית, עלולה להידבק בנגיף הפפילומה והסיכון לזיהום מתמשך עולה עם הגיל כתוצאה מהנגיף. כך, על פי נתוני הערכה עולמיים, כ- 80% מהנשים ידבקו בנגיף הפפילומה במהלך חייהן, כאשר כ- 50% מזיהומים אלו ייגרמו כתוצאה מהנגיפים מהזנים שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם. על פי נתוני הערכה של החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם, כ- 1,300 נשים מאובחנות בישראל, מדי שנה עם שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם, אשר עלולים להוביל לסרטן צוואר הרחם. סרווריקס הוכיח יעילות גבוהה של 100% במניעת התפתחותם של תאים טרום סרטניים הנגרמים כתוצאה מהנגיף מהזנים 16 ו- 18 וכבעל יעילות של 72% במניעת התפתחותם של תאים טרום סרטניים הנגרמים כתוצאה מכל סוגי הווירוס. בשל כך, החיסון מהווה צעד אשר עשוי להפחית לחץ נפשי, תחלואה קשה, תמותה ויחסוך משאבים כלכליים למשק הישראלי.

נתונים על סרטן צוואר הרחם בישראל ובעולם
על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן כ- 180 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל כחולות בסרטן צוואר הרחם, רובן כתוצאה מנגיף הפפילומה האנושי. על פי נתוני הערכה עולמיים, סרטן צוואר הרחם הינה המחלה הממארת השנייה בשכיחותה בקרב נשים מתחת לגיל 45, במדינות מפותחות, כאשר כ- 500 אלף נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן צוואר הרחם, מספר אשר צפוי לגדול מדי שנה ואף להכפיל את עצמו עד שנת 2050 באם לא ינקטו צעדים מונעים דוגמת החיסון. מדי שנה נפטרות כ- 270 אלף נשים מסרטן צוואר הרחם והוא מהווה את גורם התמותה השלישי בעולם, אחרי סרטן השד וסרטן הריאות.

אישור החיסון
החיסון סרווריקס (Cervarix), אושר לאחרונה במשרד הבריאות, לפני כן קיבל את אישור סוכנות התרופות האירופאית ה- EMEA וכן את אישור סוכנות התרופות האוסטרלית ה- TGA (Therapeutic Goods Administration of Australia) ומאושר ב– 80 מדינות ברחבי העולם. בימים אלו מוצע החיסון לנערות ולנשים בישראל במסגרת הביטוח המשלים של מכבי שרותי בריאות, קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית.


מכון גיאוקרטוגרפיה ביצע מחקר בקרב ציבור הנשים בנות 18 – 45 בכדי לבחון את הידע שיש לנשים בנושא וירוס הפפילומה ונכונותן העקרונית לקבל את החיסון ו/או לרכוש אותו עבור בנותיהן וחסמים לקבלת החיסון.
הסקר בוצע באמצעות מערכת סקרים טלפונית ממוחשבת, במדגם של 512 נשים בגילאי 18-45 שנים, ביניהן 15% שהינן אמהות לילדות/נערות בנות 9-20. טווח השגיאה הסטטיסטית למדגם זה הינה +4.33%, ברמת ביטחון סטטיסטית של 95%.

מה יודעות נשים על וירוס הפפילומה?
בסה"כ כ-40% ידעו לציין כי הוירוס עלול להביא להתפתחות סרטן צוואר הרחם, יחד עם זאת 40% נוספים לא שמעו על וירוס הפפילומה ועוד 17% לא ידעו לציין פרטים, כך שיש עוד מה ללמד את הציבור. מקורות המידע של הנשים אודות סרטן צוואר הרחם הם בעיקר רופא הנשים(42%) ולאחר מכן האינטרנט.

האם נשים רוצות לקבל חיסון?
המידע שהתקבל מראה כי מעל למחצית הנשים (55% ) מציינות כי יקנו את החיסון, בהן 2% שכבר התחסנו, ושיעור דומה של נשים (53% ) יקנו את החיסון לבנותיהן. לעת עתה, 30% מהנשים מציינות כי הן חושבות או בטוחות שלא יתחסנו, אולם רק 15% ציינו זאת לגבי חיסון בנותיהן. הסיבה העיקרית לכך שנשים לא יתחסנו, שצויינה בשיעורים הגבוהים ביותר (20% ) היא "לא רלוונטי לגילי", סיבות אחרות צויינו בשיעורים נמוכים יותר, אולם כעת כאשר יהיה חיסון כנגד סרטן צוואר הרחם הניתן לנשים עד גיל 45 המצב ישתנה. שאלנו את הנשים באיזה גיל יש לחסן נשים כנגד סרטן צוואר הרחם, והנה קרוב לשני שלישים מהנשים (63% ) ציינו את גיל 25 ומעלה.כעת עם החיסון החדש המאפשר חיסון נשים מעל גיל 26 ניתן יהיה לענות על צרכיהן של רוב הנשים.


מה נותנות הקופות?
למעט הכללית, שעימה עדיין לא נחתם הסכם, מציעות הקופות את החיסונים בהוזלה.

* סרווריקס: מאוחדת גובה מכלל המבוטחות (לא רק בעלות ביטוח משלים) 333 שקל על כל מנה; מכבי ולאומית גובות 383 מבעלות ביטוח משלים, ו-766 ממי שאינן בעלות ביטוח משלים.

* גרדסיל: מאוחדת גובה מכלל המבוטחות (לא רק בעלות ביטוח משלים) 550 שקל על כל מנה; בעלות ביטוח משלים משלמות במכבי ובלאומית 590 שקל למנה ובכללית 547 שקל למנה, ומי שאין לה ביטוח משלים תשלם 882 שקל.

חיילות זכאיות לקבל את החיסון במחיר של 450 שקל למנה באמצעות הפניה מרופא היחידה.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©