Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 הנקה משפרת את מנת המשכל


מחקר מראה שילדים שהונקו מגיעים להישגים טובים יותר במבחני אינטליגנציה מסוימים. המחקר שפורסם בגיליון מאי 2208 של כתב העת Archives of General Psychiatry, קובע שהזנה דרך הנקה בלבדית וממושכת משפרת את האינטליגנציה המילולית ומדדי אינטליגנציה אחרים. המחקר בוצע על ידי פרופ' מייקל ס. קרמר, פרופסור ברפואת ילדים, אפידמיולוגיה וביו-סטטיסטיקה, בפקולטה לרפואה באוניברסיטת מק'גיל שבמונטריאול. Michael s. Kramer et al., Archives of General Psychiatry Vol. 65, No. 5, May 2008

פרופ' קרמר מצא שככל שילדים הונקו זמן ארוך יותר, ממוצע הדירוגים שהשיגו במבחני אינטליגנציה מילולית, אינטליגנציה לא-מילולית, ואינטליגנציה כללית בגיל 6.5 היו גבוהים יותר. גם מורים העריכו אותם בדירוגים גבוהים יותר בקריאה ובכתיבה בהשוואה לילדים שהונקו באופן חלקי או לתקופה קצרה יותר.

"הזנה בלבדית וממושכת באמצעות הנקה, יוצרת ילדים פקחים יותר", טוען קרמר. "מומלץ על כן להניק למשך שלושה חודשים באופן בלבדי ולאחר מכן להמשיך להניק במידה מסוימת למשך שנה". פרופ' קרמר משוכנע שהנקה בלבדית (ללא תוספות של תחליפים) למשך ששה חודשים, עדיפה אפילו יותר, אך הוא מודע למעמסה שתוטל על נשים רבות, במיוחד אם הן חוזרות לעבודה.

הנקה ומנת משכל:בדיקת נתונים
הרבה מאוד מחקרים בחנו הנקה ומנת משכל.פרופ' קרמר טוען כי "רוב המחקרים מצאו קשר בין הנקה ובין מנת משכל גבוהה יותר". עם זאת, רובם הגדול מסווגים על ידי הקהילה המדעית כמחקרים תצפיתיים, שנערכו על ילדים שאמהותיהם בחרו להניק לעומת ילדים שאמהותיהם בחרו שלא להניק.

פרופ’ קרמר ואחרים אומרים שיתכן שמחקרים אלה מושפעים מהבדלים ביחסי הגומלין שבין אמהות שמניקות וילדיהן ובין אמהות שאינן מניקות וילדיהן.

פרופ’ קרמר ועמיתיו בחנו בבלארוס כמעט 14,000 ילדים שביקרו שם ב-31 בתי חולים ומרפאות. אמהותיהן היו חלק ממחקר בהיקף רחב שכונה 'ניסיון התערבות לקידום הנקה'. מחציתן הוקצו להתערבות שעודדה אותן להניק באופן בלבדי לטווח ארוך, והיתר קיבלו את ההדרכה השגרתית לאם ולתינוק.

פרופ’ קרמר מדווח שאמהות שנחשפו במחקר להתערבות ההנקה אכן הניקו באופן בלבדי ולמשך זמן ארוך יותר. מספר האמהות שעדין הניקו באופן בלבדי לאחר שלושה חודשים היה גבוה פי 7 בקבוצת ההתערבות (43%) בהשוואה לאמהות מקבוצת הביקורת ללא ההתערבות (6%).

הנקה ומנת משכל: תוצאות מבחנים
כשהילדים הגיעו לגיל 6.5 שנים, נערכו להם מבחני אינטליגנציה על ידי רופאי ילדים. במידה שהם כבר השתלבו בבית ספר, התבקשו מוריהם להעריך את ביצועיהם הלימודיים בקריאה, כתיבה, חשבון ובתחומים נוספים.

האפקט הבולט ביותר ועונה לדרישות של מובהקות סטטיסטית (כלומר, שאינו תוצאה מקרית), לדבריו של פרופ’ קרמר, היה שיפור באינטליגנציה המילולית. הילדים בקבוצת ההתערבות, דורגו בממוצע בציונים הגבוהים באופן מובהק ב-7.5 נקודות במדדים של אינטליגנציה מילולית, כגון אוצר-מילים לעומת ילדי קבוצת הביקורת. אותם ילדים שהונקו, זכו גם לציונים הגבוהים ב-2.9 נקודות במדדי אינטליגנציה לא-מילולית, וב-5.9 נקודות במדדי אינטליגנציה כללית. הבדלים אלה במדדי האינטליגנציה הלא-מילולית והכללית לא הגיעו אמנם למובהקות סטטיסטית, אולם, לטענתו של פרופ’ קרמר, הם היו קרובים מאוד לדרגה זו. לדבריו, הנקודה החשובה היא שנצפתה מגמה כללית של שיפור במדדי האינטליגנציה בקרב הילדים שהונקו באופן בלבדי או לטווחי זמן ארוכים.

גם מורים העניקו דירוגים גבוהים יותר לביצועי הקריאה והחשבון של ילדי קבוצת התערבות ההנקה בהשוואה לילדי הביקורת.

פרופ’ קרמר מקפיד להבהיר שהאפקט שנמדד הוא צנוע. סדר הגודל של היתרון במנת המשכל של הילדים שמונקים לטווח ארוך דומה לזה שנצפה במחקרים של הילד הראשון על פני אחיו הצעירים יותר. "זה איננו הבדל בין ילד גאון וילד מפגר בשכלו", הוא אומר.


הנקה ומנת משכל: חלב אם או יחסי-גומלין?
לא ידוע עדין האם שיפור במנת המשכל היא תוצאה של חלב האם עצמו – כגון חומצות שומן בריאות או חומרים אחרים – או של יחסי-הגומלין הפיזיים והחברתיים שמהווים חלק בלתי נפרד מההנקה.

"אם שמניקה מבלה לרוב יותר זמן עם ילדהּ", פרופ’ קרמר אומר, וגם בהמשך, היא נוטה יותר להקריא לו ולחלוק איתו פעילויות נוספות. " כמות הזמן, מידת הקִרבה ואופן יחסי הגומלין של האם עם הילד נבדלים ללא ספק בין אמהות מניקות ושאינן מניקות".

פרופ’ קרמר מוסיף שרוב המחקרים בנושא מציגים קשר חיובי בין הנקה ומנת משכל, פרט ליוצא מן הכלל בודד, קרי, מחקר שנערך על למעלה מ-5,400 ילדים ושפורסם ב-2006 בכתב-עת רפואי בריטי. מסקנת מחקר זה הייתה שלהנקה "יש השפעה מועטה, אם בכלל, על אינטליגנציה של ילדים". פרופ’ קרמר מאמין שמסקנות מחקרו תקפות יותר מאחר שהן מסתמכות על שיטת מחקר קפדנית יותר.


הנקה ומנת משכל: דעה שנייה
ד"ר לורנס מ. גרטנר, פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת שיקגו ודובר ליגת לה לצ'ה הבינלאומית לקידום הנקה, רואה כצפוי את ממצאי המחקר החדש כ"משמעותיים ותקפים". "אמנם לא כל מאמר או מחקר מצא קשר שכזה, אך הרוב המכריע מציג אפקט חיובי – שיפור במנת המשכל ובביצועים הלימודיים".
ד"ר דניס ווּ, יושב-ראש מחלקת רפואת ילדים באוניברסיטת קליפורניה (UCLA) ובית חולים אורתופדי, ומי שמשמש כיועץ לחברות שמייצרות תחליפי חלב, סקר את מחקרו של פרופ’ קרמר וסבור ש"יש יותר ויותר ראיות שמצביעות בכיוון זה". עם זאת, מאחר שהמחקר נערך במזרח אירופה, הוא תוהה האם יתכן שגם השפעות תרבותיות משחקות תפקיד והאם אכן מחקר על אמהות אמריקניות מניקות, יניב את אותם הממצאים.
ד"ר ג'ניפר שו, רופאת ילדים מאטלנטה ומחברת ספר בנושא ("Heading Home with Your Newborn"), מסכימה ש"לא ניתן להכליל אמנם את הממצאים על כל האוכלוסיות, אך להנקה אין צד שלילי".
ד"ר רות' א. לורנס, יושבת-ראש המחלקה האקדמית של הנקה ונאונטולוגית בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת רוצ'סטר בניו-יורק, מציעה פירוש שונה במקצת של הממצאים. "מה שהמחקר אומר לי הוא שהנקה לא הופכת את ילדך לפיקח יותר, אלא מאפשרת לו להגיע למלוא הפוטנציאל שלו. לדוגמה, אם תינוקך נולד עם חריגויות כרומוזומאליות ותסמונת דאון ותבחרי להניק אותו, את לא תהפכי את הילד לגאון, אלא תאפשרי לו להגיע לשיא הפוטנציאל שלו."
האקדמיה האמריקנית של רפואת ילדים ממליצה על הנקה בלבדית למשך ששת החודשים הראשונים ומציעה לאמהות להמשיך בהנקה כל עוד הדבר מתאים הדדית לה ולתינוקהּ.
על פי דיווחי המרכז לבקרת מחלות (CDC), 73.8% מהאמהות באמריקה שילדו בשנת 2004, התנסו בהנקה. 41.5% מתוכן הניקו עדין לאחר ששה חודשים, אך רק 11.3% מהן הניקו באופן בלבדי לאורך כל התקופה.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©