Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 התוכנית הלאומית לגילוי סרטן המעי הגס


פרופ' גד רנרט, מנהל התוכנית הלאומית לסרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא הגידול השני בשכיחותו בארץ ומופיע בשיעור דומה אצל גברים ונשים, במיוחד בגילאי 50 ומעלה. על פי נתוני רישום הסרטן בישראל, שנמסרו על ידי ד"ר מיכה ברחנא, אובחנו בארץ בשנת 2006, 3,236 חולים חדשים בסרטן המעי הגס והחלחולת. שיעור הפטירות מהמחלה, זהה לשיעור הקיים בסרטן הריאות וגבוה משיעור הנפטרות מסרטן השד. בשנת 2001 נפטרו 1,342 חולים מהמחלה, גברים ונשים במידה דומה.

פרופ' גד רנרט: "שיעור הנבדקים עדיין נמוך אך מתקרב ל-30%. לפחות שליש מהנבדקים עם תוצאות חיוביות "מדחיקים" ואינם ממשיכים לבדיקה וטיפול. חייהם של מאות ינצלו - אם יבצעו את הבדיקות"

על התוכנית: התוכנית הלאומית לגילוי סרטן המעי הגס נמצאת בתהליך הקמה בשלוש השנים האחרונות. במסגרת התוכנית הונחו כל קופות החולים לבצע בדיקת סריקה של כלל אוכלוסיית המבוטחים לפי המדיניות שנקבעה בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות ממאי 2005, בהמלצת המועצה הלאומית לאונקולוגיה. מדיניות זו קבעה כי כל התושבים בגיל 50-74 יוזמנו אחת לשנה לבצע בדיקה לנוכחות דם סמוי בצואה. הבדיקה תבוצע באמצעות ערכת בדיקה בעלת רגישות גבוהה במיוחד. לבדיקת הדם הסמוי בצואה יכולת מוכחת בשורה של מחקרים להוריד את התמותה מסרטן המעי הגס ב- 30% (בישראל כ- 1500 פטירות בשנה ממחלה זו) ולהוריד משמעותית גם את מספר המקרים החדשים דרך זיהוי נגעים שפירים והסרתם עוד לפני שהפכו לממאירים.

התוכנית הלאומית עוסקת בניטור בדיקות הגילוי המוקדם המתבצעות בארץ, ומפתחת מסדי נתונים למטרת שיפור איכות. מסדים אלו כוללים מידע על הפעולות הקולונוסקופיות המתבצעות בארץ והממצאים בבדיקות אלו, פעולות האיבחון הרדיולוגי כולל בדיקות חוקן בריום וקולונוסקופיה וירטואלית, כל הדוחות ההיסטולוגיים של רקמת המעי (הן נגעים שפירים והן נגעים ממאירים) ומידע מהמכונים האונקולוגיים. בשלב זה עדיין מועבר מידע חלקי בלבד מחלק ממוסדות הבריאות בארץ.
כל המידע מנוטר על מנת להבטיח תהליך לאומי באיכות גבוהה שבסופו צפויה להופיע ירידה בשיעור ההיארעות ובשיעור התמותה מסרטן המעי הגס בישראל.


דיווח הקופות במסגרת התוכנית הלאומית: מדיווח הקופות עולה כי בשנת 2007 בוצעו כ- 260,000 בדיקות לדם סמוי באוכלוסיית יעד של כ-1.28 מיליון איש עם הבדלים בשיעורי הביצוע בין הקופות. בנוסף בוצעו באותה שנה עוד כ-100,000 בדיקות קולונוסקופיות אופטית וקולונוסקופיה וירטואלית באוכלוסיית היעד. הבדיקה הקולונוסקופית מומלצת לאוכלוסייה הנמצאת בסיכון גבוה לסרטן המעי הגס ובכללה אנשים עם סיפור משפחתי של סרטן המעי בקירבה ראשונה ואנשים עם מחלות דלקתיות של המעי ומשמשת גם לבירור אצל חולים סימפטומטיים.
מכל אלו עולה כי שיעור ההיענות הארצי לבדיקות הגילוי המוקדם והקולונוסקופיות מתקרב ל- 30%. שיעור זה מהווה עליה ניכרת לעומת השנה הקודמת בה שיעורי הביצוע היו נמוכים מ- 10% אך עדיין מבטאים פער גדול לעומת הרצוי שהוא שיעור סריקה אוכלוסייתי הקרוב ל- 70%.
לצערנו, למעלה משליש מהנבדקים שהתגלה אצלם דם סמוי חיובי המחייב בדיקת המשך, עדיין לא הגיעו לבצע את בדיקת ההמשך הקולונוסקופית. ייתכן כי הנתונים אף חמורים יותר.


פרופ' רנרט: "מאז החלו הפעולות להעלאת המודעות למחלה ולגילויה המוקדם, נרשמה התקדמות בתחום וניתן לראות זאת בנתונים שהצגתי. עם זאת, לצערי, הדרך עוד ארוכה. השנה, קיים קושי במסירת נתון מדוייק בכל הנוגע לבדיקות שבוצעו למטרות גילוי מוקדם בלבד, זאת כיוון שרבות מהקולונוסקופיות מבוצעות בשל ממצא קליני או מעקב אחרי חולים. אני תקווה כי בשנה הבאה, עם תוכנית ניטור מורחבת יותר, נוכל להציג נתונים אופטימיים יותר, שיצילו חיי רבים".

"אני קורא לציבור: בדיקה פשוטה, שאינה פולשנית ונערכת בבית, יכולה להציל את חייכם וחיי מאות אחרים, בכל שנה ושנה. גשו להבדק".
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©