Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 חקיקה אוסרת עישון במקומות ציבוריים


איסור עישון במקומות ציבוריים, ובכלל זה מקומות עבודה, נועד בראש ובראשונה להגן על אוכלוסיית הלא-מעשנים מפני הנזקים הבריאותיים שגורם עישון פסיבי. בד בבד, האיסור לעשן במקומות ציבוריים משפיע לטובה גם על המעשנים: יצירת סביבה ללא עישון מעודדת הפחתה של מספר הסיגריות שמעשנים צורכים ואף גמילה מוחלטת מעישון. כמו כן, היא מפחיתה את הלגיטימציה החברתית של העישון והופכת אותו למנהג חריג. מדוח משרד הבריאות בנושא עולה כי במדינות המטילות הגבלות על העישון, ובכלל זה איסור עישון במקומות ציבוריים ומסים גבוהים יותר על מוצרי טבק, שיעורי העישון נמוכים יותר.

ממחקרים עולה כי איסור גורף של עישון במקומות ציבוריים יעיל יותר מאיסור חלקי, הן מבחינה בריאותית והן מבחינת האכיפה. מבחינה בריאותית, איסור מוחלט של עישון במקומות ציבוריים מגן טוב יותר על לא-מעשנים מפני עישון פסיבי. אשר לאכיפה, קשה יותר לאכוף איסור חלקי, שכן החלת החוק על סוג מסוים של בתי עסק או על אזורים בתוך בית עסק מקילה על בתי עסק להתחמק מציות לחוק. כך למשל, התרה של עישון בבארים אך לא במסעדות יכולה להניע בתי אוכל להגדיר את עצמם כבארים כדי לאפשר עישון בשטחם. כמו כן, יש קושי טכני לבדוק אם רמת האוורור במקום מספקת.

חקיקה האוסרת עישון מעוררת פעמים רבות התנגדות של בעלי עסקים, בעיקר במקומות בילוי כמו מסעדות, בארים ומועדונים. הללו טוענים כי איסור עישון במקומות בילוי יגרום לירידה במספר הלקוחות ויפגע בהכנסותיהם. עם זאת, יש ממצאים סותרים בדבר ההשפעה של איסור עישון על מכירות במקומות בילוי: אף שבתי עסק שהחוק חל עליהם מתלוננים על פגיעה ברווחיות, מחקרים שנעשו הראו כי חוקים נגד עישון לא פגעו ברווחיות, ולעתים אף הגדילו אותה.

איסור עישון במקומות ציבוריים מוסדר בישראל בחוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, התשמ"ג- 1983. תיקון לחוק שנכנס לתוקפו בנובמבר 2007 מחמיר את האכיפה למניעת עישון במקומות ציבוריים. אם עד היום נדרשו בעלי העסקים לתלות שלטים האוסרים על עישון ולשלם קנס קטן יחסית (630 שקלים), הרי שמעתה הם ייקנסו בסכום של 5,000 שקלים ותוטל עליהם אחריות פלילית אם יאפשרו עישון בתחומם.
החוק החדש קובע עוד כי לקוח שיעשן במקום ציבורי בניגוד לחוק, צפוי לקנס של 1,000 שקלים. על בעל העסק מוטל מעתה לדרוש ממנו לכבות את הסיגריה, ואם הוא מסרב – יתקשר המנהל למוקד העירוני ויזמין פקח שיקנוס את המעשן ב-1,000 שקלים. בנוסף, על בעל העסק לדרוש מהמעשן לעזוב את המקום ולסרב לתת לו שירות.

השר הממונה על יישום החוק הוא שר הבריאות, והגופים הממונים על אכיפתו הם משטרת ישראל ועובדי רשויות מקומיות שהוסמכו לכך בידי ראש הרשות המקומית. בפועל, האכיפה נעשית באופן יזום על-ידי פקחי הרשויות המקומיות – הם מסיירים במקומות ציבוריים ומטילים על המעשנים קנסות בגין עישון במקומות אסורים. מדוח שפרסם משרד הבריאות ביולי 2004 עלה כי רק עשר ערים דיווחו על הטלת קנסות בגין עישון במקומות ציבוריים. חשוב לציין כי כל הקנסות הוטלו על המעשנים (ולא על בעלי העסקים).

סקירת המצב החוקי באירלנד, אנגליה, סקוטלנד, ניו-יורק ובקליפורניה מצביעה על כך שהחקיקה שם, כמו בישראל, מטילה את האחריות בגין עישון במקומות ציבוריים הן על המעשן והן על בעל העסק או מנהלו בפועל (להלן: האחראי במקום). על-פי רוב, החוק קובע את האמצעים שעל האחראי במקום לנקוט כדי למנוע את העישון במקום.

שינוי החוק בישראל, המטיל אחריות על האחראי במקום למניעת העישון בשטחו, מציב את ישראל בחזית המאבק בעישון במקומות ציבוריים הנועד להגן על ציבור הלא-מעשנים מפני עישון פסיבי.
 
הסקר של הכתבה
האם את תומכת בחקיקה האוסרת עישון במקומות ציבוריים ?

כן
לא


[ תוצאות | משאלים ]

הצבעות 258
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©