Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 תוכנית שיקומית לחולי לב


פרופ' א. שוומנטל, פרופ' י. אדלר, הגב' רינת אשכנזי.

פריצה של מחלת לב הנה אירוע פתאומי וטראומתי, הנתפסת על ידי החולה כאירוע המאיים על קיומו הפיסי והפסיכולוגי כאחד. בשלב האקוטי של המחלה, חש חולה הלב ש"התחמק מהמוות" ועבר שבר רציני בחייו. חוויה קשה זו מעוררת מיידית מצוקה אמוציונלית, המלווה בעיקר בחרדה תגובתית רבה, בתחושות של חוסר אונים ובדיכאון (Grace et al, 2002).
מכאן נובעת החשיבות הרבה להתערבות כבר בשלב מוקדם זה. ההתערבות כוללת ליווי ותמיכה הן פרטנית והן קבוצתית של הצוות הרפואי והסיעודי, פסיכולוגית ועובדת סוציאלית. בנוסף, עוסק צוות המלון במתן מידע וחינוך לבריאות. הדרכות קבוצתיות מובנות מועברות בנושאי אורח חיים בריא והכנת המחלים ובני משפחתו לחזרה לחיי היום יום במשפחה, בחברה, בעבודה וניצול שעות הפנאי.

המלון הרפואי שי-לב, החוגג שלוש שנים לפתיחתו, הוקם ופועל כמרכז שיקום ראשוני למטופלים שעברו אוטם שריר הלב או ניתוח לב פתוח מכל בתי החולים בארץ.
שיקום מוגדר כרצף תהליכים המיועדים לסייע לאדם בעל מגבלה פיזית, חושית, נפשית או שכלית להגיע לרמה אופטימאלית של תפקוד ועצמאות בתחומי החיים העיקריים, וזאת ע"י שיפור יכולותיו ומימוש הפוטנציאל שלו.
במסגרת השיקום במלון מתקיימת תוכנית התערבות רב מקצועית, בהשגחת צוות מיומן, שמטרתה קידום בריאות וחינוך לאורח חיים בריא. המשלבת הדרכה ופעילות גופנית.

התוכנית כוללת פעילות גופנית, שתוכניתה הותאמה לצורכי המחלימים השוהים במלון והמתקיימת ב- 3 רמות:
1. תרגילי גמישות לא-אירוביים בישיבה על כיסא (החל מהיום הרביעי במלון גם בעמידה), חלקם עם אמצעי עזר (כדורים קלים קטנים וגדולים). האימון מתבצע בלובי המלון ומונחה ע"י מורה לחינוך גופני.
2. הליכה על מסילה בחדר הכושר. הפעילות מתבצעת תחת ניטור אלקטרוקרדיוגרפי ובפיקוח של רופא ואחות.
3. הידרותרפיה- המלון הרפואי הינו חלוץ ויחיד בארץ בהפעלת ההידרותרפיה בחולים לאחר אוטם שריר הלב.
עוד משחר ימי האנושות נעשה שימוש במים פושרים לריפוי ולשיכוך כאבים, אולם פיתוחן של תרופות יעילות לשיכוך כאב, דחק שימוש זה למקום משני בלבד. הדיווחים ההולכים ומתרבים על השפעות הלוואי של תרופות אלה הביאו להתעניינות מחודשת באפשרויות הטיפול במים.
הידרותרפיה - פעילות גופנית במים פושרים, מנצלת את יכולת הציפה של הגוף במים, ומאפשרת ביצוע מאמץ גופני תוך הפעלת עומס מופחת על השרירים. שימוש בהידרותרפיה יכול להביא לשיפור הן בכושר הגופני ובסיבולת הלב והריאות והן בכוח השרירים וביכולת התנועה. לפיכך, ניתן להכניס את הטיפולים ההידרותרפיים כחלק מתוכנית השיקום של חולי הלב. אולם עדיין אין מספיק עבודות המוכיחות את יעילות הטיפולים ההידרותרפיים בחולים אלה.


ההשפעות ההמודינמיות של טיפול הידרותרפי על חולים עם אי-ספיקת לב
בקרב אנשים בריאים, בזמן טבילה באמבט מים ניתן לראות: עלייה בנפח הדם בבית החזה, עלייה בלחץ הוורידי המרכזי, עלייה בתפוקת הלב, עלייה בהשתנה ועלייה בטונוס הואגאלי.

אי-ספיקת לב כרונית מתאפיינת בירידה בתפוקת הלב, אשר גורמת כפיצוי, באמצעות שפעול מערכת רנין-אנגיוטנסין, לעלייה בתנגודת כלי הדם ההיקפית ולירידה בפרפוזיה. לכן, הטיפול בחולים אלה מטרתו הפחתת ה-afterload ע"י הרחבת כלי הדם ההיקפיים. הרחבה זו ניתן להשיג הן באמצעים תרופתיים (לדוגמא: מעכבי האנזים המהפך), והן באמצעים לא-תרופתיים ע"י חימום.

מהן ההשפעות ההמודינמיות של הרחבת כלי הדם ההיקפיים באמצעות חימום על החולים עם אי-ספיקת לב כרונית?

קיהארה וחבריו הצליחו להדגים שיפור בתפקוד תאי האנדותל באמצעות טיפולים חוזרים במים פושרים, הן במתנדבים בריאים והן בחולים עם אי-ספיקת לב כרונית. בעבודה אחרת, בדקו טאי וחבריו מהמחלקה לרפואת שיקום בקגושימה יפן, 34 חולים עם אי-ספיקת לב כרונית בדרגה תפקודית II-IV עם מקטע פליטה ממוצע של 25 פלוס-מינוס תשעה אחוז. החולים טופלו באמבט מים חמים מאד (41 מעלות צלזיוס) או בסאונה ועברו ניטור פולשני של המדדים ההמודינמיים באמצעות צנתר סוואן-גאנז, 10 דקות לפני הטיפול, במהלך הטיפול ו-30 דקות לאחריו. החוקרים הדגימו עלייה משמעותית במקטע הפליטה, באינדקס הפעימה ובאינדקס הלבבי, וירידה משמעותית בתנגודת כלי הדם ההיקפיים והריאתיים בזמן הטבילה באמבט החם (הן במים והן בסאונה) ושלושים דקות לאחריה.

האם שיפור זה במדדים המודינמיים נשמר לאורך זמן, באמצעות טיפולים הידרותרפיים חוזרים? או שמא מדובר בהשפעה חולפת סביב הטיפול עצמו?

דרך נוספת להשיג הרחבת כלי דם היקפית ממושכת באמצעים לא תרופתיים, הינה שימוש בגירוי חוזר של מים קרים. בעוד שמים חמים מביאים להרחבה ישירה של כלי הדם ההיקפיים, הרי ששימוש במים קרים (גירוי מחזורי של זרם מים קרים למשך מספר דקות) גורם אמנם לכיווץ מיידי של כלי הדם, אך גורר אחריו כתגובה הרחבה ממושכת של כלי הדם.

לסיכום, באמצעות טבילה במים פושרים ניתן להשיג תגובות פיזיולוגיות הדומות לאלה אשר מושגות בטיפול תרופתי: עליה בתפוקת הלב, שיפור במקטע הפליטה וירידה בתנגודת ההיקפית. בנוסף, נרשמו גם שינויים ברמות הורמונים שונים בתגובה לטבילה במים הפושרים: ירידה ברמות ההורמון האנטי-דיורטי (ADH) עם עלייה בהשתנה, וכן ירידה ברמות רנין, אנגיוטנסין II ואלדוסטרון עם הרחבת כלי דם וירידה בתנגודת כלי הדם ההיקפיים.
ההידרותרפיה למחלימי המלון מתקיימת בבריכת השיקום, מונחית ע"י פזיוטרפיסט ובהשגחת רופא ואחות. הפעילות מוצעת הן למחלימים בזמן שהותם במלון מהיום ה-4 לאחר אוטם שריר הלב והן למחלימים אשר השתחררו לביתם וממשיכים להגיע לפעילות על בסיס קבוע של אחת לשבוע.
מעבר להשפעות ההמודינמיות להידרותרפיה השפעה גם על מצב הרוח, שיפור בשביעות הרצון ובאיכות החיים של החולים. קבוצת המשתתפים מהווה קבוצת תמיכה והדבר ניכר בהיענותם להגיע ולהשתתף בה.

לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר המרכז הרפואי שיבא, תל השומר ולקבל פרטים על המלון: http://sheba.co.il/h/892
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©