Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 מה לחץ הדם שלך? התשובה עשויה להציל את חייך!


פרופ' אהוד גרוסמן, מנהל מחלקה פנימית ד' והיחידה ליתר לחץ דם, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר

כ-7 מיליון בני אדם מתים מדי שנה בעולם מיתר לחץ דם. כמיליון ישראלים סובלים מיתר לחץ דם.
כיוון שהמחלה אינה מכאיבה – רוב הסובלים ממנה אינה מודעים לה, ובכך מסכנים את חייהם. יתר לחץ דם מאיץ טרשת עורקים, ומהווה גורם סיכון להתפתחות אירועים מוחיים, התקפי לב ואי ספיקת לב, כשל כלייתי ופגיעה בכלי דם. אבחון מוקדם וטיפול יכולים למנוע את הנזק ולהציל חיים: הפחתה ב-40% בסיכון לאירוע מוחי וב-20% את הסיכון לאירוע לבבי.

מהי תופעת יתר לחץ דם?

לחץ הדם הנו הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם ע"י הדם הזורם בתוכם. לחץ זה מתואר ביחידות של מילימטר כספית ( ממ"כ ) ומבוטא בעזרת שני ערכים. הערך הגבוה המכונה לחץ דם סיסטולי מבטא את הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם בזמן התכווצות שריר הלב ו"זריקת" הדם לתוך כלי הדם הגדולים. שלב זה בהתכווצות הלב מכונה סיסטולה ומכאן כינויו של ערך זה. הערך הנמוך המכונה לחץ דם דיאסטולי, הוא הלחץ המופעל על כלי הדם בעת הרפיית שריר הלב, המכונה דיאסטולה. ערך לחץ הדם מובע בשני מספרים סיסטולי (גבוה) ודיאסטולי (נמוך). לדוגמא: לחץ דם 120/80 אומר שלחץ הדם הסיסטולי הוא 120 ולחץ הדם הדיאסטולי הוא 80 ממ"כ.

לחץ הדם אינו ערך קבוע והוא משתנה בהתאם למצבים שונים בהם שרוי הגוף. לכן יש להסתמך על מספר בדיקות בכדי לאתר תופעה של יתר לחץ דם. לחץ הדם מושפע ממצבו הנפשי של הנבדק בעת המדידה. די לדבר אל הנבדק, או להתבונן בו כדי שלחץ הדם יעלה. לחץ הדם משתנה גם לאורך היממה: בדרך כלל נצפית ירידה של יותר מ - 10% בלחץ הדם בשעות השינה בלילה. ירידה זו מסתיימת בעלייה חדה של לחץ הדם בזמן ההתעוררות.
לחץ הדם מושפע מעונות השנה. ערכי לחץ הדם נמוכים יותר בעונת הקיץ בהשוואה לחורף.

"מה הם ערכי לחץ דם נורמלים?"
יתר לחץ דם מוגדר כמצב שבו נמדדים ערכי לחץ דם סיסטולי מעל 140 מ"מ כספית ו/או דיאסטולי מעל 90 מ"מ כספית. האבחנה מתבססת על ממוצע של לפחות 3 מדידות בהפרש של שבוע.

על-פי ההנחיות האחרונות של החברה ליתר לחץ דם בישראל , ערכי לחץ דם מתחת ל - 120/80 ממ"כ מוגדרים כתקינים, ערכים של 89-80 /139-120 ממ"כ מוגדרים כלחץ דם המחייב מעקב. אנשים עם לחצי דם בטווח הזה נמצאים בסיכון גבוה פי 2 לפתח יתר לחץ דם בעתיד בהשוואה לאנשים עם לחץ דם תקין. ערכים שבין 140/90 לבין 159/99 מוגדרים כיתר לחץ דם קל, ערכים שמעל ל - 180/110 ממ"כ מוגדרים כיתר לחץ דם חמור וערכים שבין יתר לחץ דם קל לחמור מוגדרים כיתר לחץ דם בינוני.ערכי לחץ דם נמוכים מ – 100 ממ"כ סיסטולי יכולים לגרום לתחושה של מעט עייפות אך אינם מסוכנים ובדרך כלל הם סגולה לחיים ארוכים.

ישנם מצבים שבהם לחץ הדם יורד בצורה חדה במעבר משכיבה לעמידה, מצב זה יכול לגרום לתחושת עלפון ולפעמים אף איבוד הכרה. המצב בעיקר שכיח באנשים מבוגרים עם מחלות במערכת העצבים כמו פרקינסון או בתגובה לתרופות המורידות לחץ דם.

מי סובל מיתר לחץ דם?
בסקר שנערך לאחרונה באחת מקופות החולים נמצא ש 21% מהמבוטחים מעל גיל 18 סובלים מיתר לחץ דם.
שכיחות התופעה עולה עם הגיל: עד גיל 24 יסבלו ממנה כ - 4% מהאוכלוסייה, עד גיל 55 עולה האחוז הממוצע ל - 30%, ואילו בין הגילאים 74-55 תעלה שכיחות המחלה לכדי 60% מהאוכלוסייה. עד גיל 55 המחלה שכיחה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. מגיל 65 והלאה שכיחות המחלה זהה אצל גברים ואצל נשים ובגיל מאוד מבוגר המחלה שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.

לחץ הדם הסיסטולי עולה עם הגיל בכל טווח הגילים, בעוד שלחץ הדם הדיאסטולי עולה עד גיל 50-60 ובהמשך יורד. לכן, באוכלוסייה המבוגרת נמצא יותר יתר לחץ דם סיסטולי (ערכים סיסטוליים גבוהים עם ערכים דיאסטוליים תקינים או נמוכים). בעבר חשבנו שעליית לחץ דם עם הגיל היא חלק מתהליך הזדקנות הבריא ואין צורך לטפל בה. כיום ברור שלחץ דם סיסטולי גבוה, גם בגיל המבוגר, הוא גורם סיכון משמעותי לתחלואה במחלות לב וכלי דם.

מה הגורם ליתר לחץ דם?
ברוב המקרים - 95%-90% - הסיבה ליתר לחץ דם אינה ידועה. מצב זה מכונה יתר לחץ דם ראשוני. לרוב לא נמצא גורם גינטי ליתר לחץ דם, אך מוצאים יותר יתר לחץ דם באנשים שמישהו קרוב בבני משפחתם סובל מיתר לחץ דם.
במקרים האחרים - נגרם יתר לחץ דם כתוצאה ממחלה אחרת. מצב זה מכונה יתר לחץ דם שניוני (או משני) במצב זה יתר לחץ הדם נגרם כתוצאה משינוי באיזון או בתפקוד של מערכות שונות בגוף, כגון תפקוד כליות לקוי הפרעות הורמונליות ועוד.

יש להיזהר במיוחד משימוש בתרופות היכולות להעלות את לחץ הדם כמו תרופות נוגדות דלקת הניתנות להקלת כאבי גב וכאבי פרקים.

יתר לחץ דם שכיח במיוחד במעשנים, אנשים עם עודף משקל, אנשים האוכלים דיאטה עשירה במלח, אנשים הסובלים מסוכרת, אנשים עם רמת כולסטרול וטריגליצרידים גבוהים, אנשים המשתמשים באלכוהול ואלו עם סיפור של יתר לחץ דם במשפחה.

למה זה מסוכן?
יתר לחץ דם (בעיקר הסיסטולי) הוא גורם סיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם. הסיכון גובר בצורה משמעותית כאשר קיימים גורמי סיכון נוספים, או כאשר קיימת פגיעה בלב, בכלי דם, מוח, כליות ועיניים. בגיל המבוגר גורמי הסיכון הנוספים החשובים הם: סוכרת, עישון, השמנה וסיפור משפחתי קודם.

כתוצאה מיתר לחץ דם עלולים להתפתח סיבוכים כגון: התקף לב, אירוע מוחי, כשל כלייתי, פגיעה בראייה ומצב של אי ספיקת לב. ככל שלחץ הדם גבוה יותר, כך התקופה הדרושה להתפתחות הסיבוכים מתקצרת. מכאן ברורה חשיבות הטיפול כבר בשלבים המוקדמים של הופעת לחץ הדם הגבוה.

כיצד מטפלים ביתר לחץ דם?
שינוי סגנון חיים יכול להפחית באופן משמעותי את ערכי לחץ הדם, אם אלו לא מאוד גבוהים, וכן יכול למנוע התפתחות יתר לחץ דם בחולים עם נטייה לפתח יתר לחץ דם.

הפסקת עישון, תזונה נכונה הכוללת הפחתה בצריכת מלח הנתרן, ותפריט הכולל מזון דל שומן ועשיר בפרות ירקות ומוצרי חלב דלי שומן, ירידה במשקל ופעילות גופנית רציפה הם מתכון כמעט בטוח להורדת לחץ דם ולהקטנת תחלואה ממחלות לב וכלי דם.

לאחרונה פותח בארץ מכשיר המלמד לנשום באיטיות היכול להוריד את לחץ הדם. המכשיר פותח על ידי ד"ר בני גביש מחברת אינטרקיור ומטרתו להאט את קצב הנשימה של המטופל, תוך שימת דגש על הארכת זמן הנשיפה. קצב הנשימה שנוצר הוא עד כשש נשימות בדקה, וזהו קצב איטי בהרבה מקצב הנשימה הרגיל שהוא שמונה עד ארבע עשרה נשימות בדקה.

פעולת המכשיר נבדקה במספר מחקרים קליניים. תרגול במכשיר ארבע עד חמש פעמים בשבוע, כחמש עשרה דקות בכל פעם, במשך שמונה שבועות יכול להוריד את לחץ הדם. המכשיר אושר לשימוש לטיפול ביתר לחץ דם על ידי הFDA בארה"ב, וכן בישראל.

טיפול תרופתי
הטיפול התרופתי כולל מיגוון רחב של תרופות מכמה קבוצות.
הקבוצות העיקריות הן משתנים (דיורטיקה) (כמו למשל הידרוכלורוטיאזיד, אקוודון, פמיד, קלוריל), חוסמי β , (כמו למשל נורמיטן, קונקור, לופרסור, דרלין וכו' ) חוסמי סידן (כמו למשל אוסמואדאלאט, וזודיפ, נורווסק, פנדיל, איקפרס ודילטאזם), מעכבי האנזים המהפך (כמו למשל וסקס, וזופריל, טריטס, טנסופריל, סיבסן, קפטופריל, קונברטין וכו'), חוסמי הרצפטור לאנגיוטנסין II (כמו למשל אוקסר, אטקנד, אירבן ודיוון), וחוסמי רצפטורים אלפא (כמו למשל קרדורל). ישנן עוד קבוצות תרופות בהן יש פחות שימוש ולכן לא הזכרתי אותן.

התאמת הטיפול הראשוני תהיה בהתאם לגיל, מחלות נלוות, גורמי סיכון נוספים, בדיקות מעבדה וקצב הלב.
המינון התרופתי ההתחלתי בגיל המבוגר יהיה תמיד חצי מהמינון המומלץ לחולה צעיר.
לעיתים קרובות יש צורך להשתמש בשילוב של מספר תרופות על מנת לאזן את לחץ הדם. במטרה להקל על נטילת התרופות מעדיפים כיום שימוש בתרופות הניתנות פעם ביום והמשלבות תכשירים שונים בכדור אחד.

האם הטיפול עוזר?
טיפול ביתר לחץ דם מביא להפחתה משמעותית בתחלואה ובתמותה מאירועים מוחיים (הפחתה של 42%) ומאירועי לב (הפחתה של 20%). נתונים לגבי הגיל המבוגר מראים באופן חד משמעי שהתועלת בטיפול בקבוצת אוכלוסייה זו בהפחתת תחלואה ותמותה היא אף גבוהה יותר מאשר באוכלוסייה הצעירה. התועלת בטיפול גבוהה במיוחד בחולים בסיכון גבוה כמו חולי סוכרת, חולים עם מחלת לב איסכמית, חולים עם פגיעה בכליות, או לאחר אירוע מוחי.

מטרת הטיפול היא להגיע ללחץ דם 140/90 מ"מ כספית, אם כי בחולים עם יתר לחץ דם סיסטולי קשה, ניתן להסתפק בערכי לחץ דם סיסטולי נמוכים מ - 160 מ"מ כספית. חולי הסוכרת נמצאים בסיכון מוגבר להשפעה ההרסנית של יתר לחץ דם. איזון לחץ דם בחולים אלו חשוב במיוחד ולכן יש לשאוף אצלם להגיע ללחץ דם נמוך מ - 130/80 מ"מ כספית. מכיוון שבחולים אלו יש כבר בשלב מוקדם של המחלה פגיעה בכליות המתבטאת בהופעת מיקרואלבומין בשתן, חשוב להתחיל אצלם טיפול מוקדם במעכב האנזים המהפך, או בחוסם הרצפטור לאנגיוטנסין II היכולים להאט בצורה משמעותית את ההחמרה בתפקוד הכלייתי.
בחולים עם אי ספיקת כליות או הפרשת חלבון בשתן המטרה אף להגיע לערכי לחץ דם נמוכים מ – 125/75 מ" כספית.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©