Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 טכנולוגיות ויישומים קליניים של תאי גזע - היתרון הישראלי

מאמר


דר' אבי טרבס - סגן מנהל המרכז לחקר הסרטן, המרכז הרפואי ע"ש שיבא*

תרפיה תאית – השימוש בתאים חיים לטיפול רפואי, הינה גישה אלטרנטיבית לטיפול התרופתי המקובל. תרפיה תאית משמשת היום לטיפול במחלות ומצבים כגון: נזק בפרקים, פצעים כרוניים, נזק לקרנית, כוויות, נזק עצבי ואימונותרפיה. תאי גזע הינם אוכלוסיה ייחודית של תאים המסוגלים להתרבות, להתמיין ולהתפתח לסוגים שונים של תאים ורקמות. בגלל תכונתם זאת תאי גזע הינם בעלי עניין מיוחד במספר רב של מחלות. השתלת מח עצם הינה הגישה הראשונה לטיפול בעזרת תאי גזע ומשמשת היום לשחזור מח עצם במחלות ממאירות, גנטיות ואוטואימוניות.
בשנים האחרונות נחקרת האפשרות שתאי גזע ממקורות שונים ישמשו לאינדיקציות קליניות נוספות, ובעיקר של הגיל המבוגר. תרפיות מבוססות תאים מהוות אתגר מיוחד גם באספקטים של תהליכי פיתוח מוצר.
מספר חברות ישראליות מפתחות טכנולוגיות חדישות המבוססות על תאי גזע ותרפיה תאית ונמצאות כבר בשלב הקליני של הפיתוח.

חברת טרהויטה (דר' יעל פורת – מנהלת בכירה למחקר ופיתוח, טרהויטה בע"מ) כבר מוכרת את המוצר שלה המבוסס על תאים מדם היקפי לטיפול באי ספיקת לב. טרהויטה שמה לה למטרה לפתח טכנולוגיות לייצור המוני של תאי גזע שישמשו כמוצר רפואי למחלות חשוכות מרפא. עד כה טיפלה טרהויטה בהצלחה ביותר מ-80 חולים הסובלים ממחלות לב קשות שאין להן טיפול רפואי יעיל.
הטכנולוגיה שפיתחה טרהויטה מבוססת על בידוד אוכלוסייה ייחודית של תאים מהדם. אוכלוסיה זו, עשירה בתאי גזע רב תכליתיים המוקפים בתאים תומכים, היא בעלת יכולת התמיינות למגוון סוגי תאים. VesCell, המוצר המוביל של החברה מכיל תאי גזע המופקים מדם החולה עצמו. תאים אלו מעודדים את יצירתם, חידושם ושיקומם של כלי דם ורקמת שריר לב. השיטה שפותחה פשוטה ויעילה להפקת אוכלוסיית תאים רב-תכליתית מדמם של החולים.

חברת גמידה סל (דר' ירון דניאלי – סמנכ"ל לפיתוח עסקי, גמידה סל בע"מ) השלימה את הניסוי הקליני Phase I עם המוצר שלה המבוסס על ריבוי תאי גזע מדם טבורי לטיפול בממאירויות של תאי דם. גמידה סל בע"מ מפתחת שורת מוצרים שמקורם בתאי גזע, לטיפול יעיל במחלות קשות ולעיתים אף קטלניות, כמו סרטן ומחלות לב. החברה הוקמה ב-1998 על בסיס טכנולוגיה של ריבוי תאי גזע, שפותחה בבית-החולים הדסה ירושלים. מאז הצליחה גמידה סל לפתח טכנולוגיות נוספות, כולן מבוססות על מולקולות קטנות, המגבירות באופן ניכר את ריבוי תאי הגזע בתרבית תוך שמירה על התמיינות מינימלית של התאים. אחת מהטכנולוגיות שפותחו ע"י גמידה סל משמשת לפיתוח מוצר הדגל של החברה - StemEx, המכיל תאי גזע שמקורם מדם חבל הטבור, שעברו ריבוי. StemEx מיועד להוות מקור חלופי של תאים עבור חולים הסובלים ממאירויות המטולוגיות הממתינים להשתלת מח עצם שלא נמצא להם תורם מתאים.

חברת פלוריסטם (מר זמי אברמן – מנכ"ל פלוריסטם בע"מ) מפתחת טכנולוגית D3 לריבוי תאי גזע.
פלוריסטם פיתחה טכנולוגיה המאפשרת ריבוי של תאי גזע מוקדמים שמקורם בדם טבור לכמות שתאפשר השתלה בבוגרים. החברה פיתחה ביוראקטור המדמה את המבנה הפיזיולוגי התלת מימדי של לשד העצם, המקום בו נמצאים תאי האב בגוף האדם, ומסוגל להגדיל את כמות תאי האב לכמות מספקת להשתלה במבוגר. לשד העצם באדם מכיל סוגי תאים רבים נוספים, ביניהם תאי תשתית המעניקים תמיכה לתאי הגזע, מהם נבנית מערכת הדם באדם בריא. את תאי התשתית ניתן להפיק ממקומות שונים בגוף כתאי שומן, לשד עצם, שילייה וחבל טבור. תהליך הריבוי של תאי הגזע נמשך כ-14 יום ובסופו מקבלים ריבוי של תאי גזע מוקדמים המספיק לשם חידוש מערכת הדם באדם בוגר.

חברת NVR (מר דוד בן-עמי – מנכ"ל מעבדות NVR בע"מ) מפתחת שתל מבוסס תאי גזע לטיפול בנזקים עצביים. NVR Labs Inc. עוסקת בזיהוי, פיתוח ומסחור טכנולוגיות חדשניות בתחום הריפוי התאי (Cell Therapy) כטיפול בפגיעות כרוניות ואקוטיות בעמוד השידרה. החברה נמצאת בשלב פרה קליני.
המוצר המוביל שבפיתוח הוא שתל מורכב, שמבוסס על הטכנולוגיה הייחודיות של החברה בתחומי תרביות רקמה והנדסת רקמות.
השתל שמבוסס על מחקרם של פרופ' צבי נבו, דר' שמעון רוחקינד ופרופ' אברהם שחר, שיסדו את החברה בשנת 2001, מורכב משלושה מרכיבים:
• תאי גזע בוגרים שמקורם ברירית האף של החולה, או תאי גזע עובריים, שעוברים הרבייה והתמיינות לתאי עצב בתרבית, בטכנולוגיה ייחודית שפיתחה החברה.
• NVR-N-Gel – ג'ל ייחודי שפיתחה החברה, שמשמש כמצע ויסקוזי לתאים המושתלים ומאפשר הרבייה והתמיינות בתנאים אופטימליים.
• שלד, NVR-Scaffold, ייחודי שפיתחה החברה, שמשמש לעגינת השתל באזור הפגיעה ולהגנה על מרכיביו.

חברת BrainStorm (דר' דניאל אופן – מדען ראשי חברת BrainStorm) מפתחת תאי גזע ממקור מח עצם לטיפול במחלת פרקינסון ומחלות אחרות. מחלת הפרקינסון נגרמת מאובדן סלקטיבי של תאי עצב דופמינרגיים בגזע המח. הטיפולים הנוכחיים מתרכזים בעיקר בסימפטומים של המחלה ואינם מתמודדים עם הניוון המתקדם של התאים. לפיכך, השתלת תאים שיחליפו את התאים הדופאמינרגיים או ישמרו את התאים הללו על-ידי גורמי גידול יכולים להוות אלטרנטיבה לטיפול עתידני למחלת הפרקינסוון. חברת BrainStorm מפתחת אסטרטגיה חדשה לשיקום התאים הדופמינרגים באמצעות השתלת תאים שיילקחו ממח העצם של החולה עצמו.


חברות אלו פיתחו גם פלטפורמות טכנולוגיות ייחודיות לפיתוח מוצרים נוספים. מספר קבוצות מדעיות וחברות נוספות מפתחות גישות חדשניות בטכנולוגיות המבוססות על תאי גזע עובריים וכן בתאים של המערכת החיסונית. היתרון הישראלי הבולט נמצא היום בתחרות קשה בגלל השקעות ענק במחקר ופיתוח של תאי גזע ופיתוח מאגרים של תאי גזע שנעשות על-ידי מדינות כמו קוריאה, יפן, אוסטרליה, מספר מדינות בארה"ב ומדינות אירופאיות נוספות.* הסקירות ניתנו בקונגרס רפואת המחר 2006 – תאי גזע - מושב "תאי גזע והמדע".
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©