Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 אומגה 3 תורמת לאינטליגנציה

מאמר


מחקר רחב היקף מוצא שצריכת חומצות שומן מסוג אומגה 3 על ידי נשים הרות תורמת להעלאת רמת האינטליגנציה של התינוק הנולד וליכולותיו המוטוריות וכישוריו החברתיים בעתיד.
מטרת המחקר שהחל לפני 15 שנה על ידי פרופ' ג'ין גולדינג מאוניברסיטת בריסטול בבריטניה היתה לחשוף את הגורמים הסביבתיים והגנטיים המחוללים מחלות בקרב ילדים. במחקרו ביקש פרופ' גולדינג לזהות את השפעת תזונת האם בהיריון על הילוד. העבודה כוללת נתוני תזונה של 14,000 נשים הרות ומעקב אחר היכולות המוטוריות ורמת האינטליגנציה של צאצאיהן.

דר' גו'זף היבלן, שסקר את נתוני המחקר בכנס, שנערך בלונדון בינואר 2006 , הסתמך על בסיס הנתונים הנרחב לקביעת השפעת התזונה של נשים הרות ובפרט השפעת צריכת חומצות שומן מסוג אומגה 3 על הילוד. באופן מפתיע נמצא שרמת ה- I.Q והיכולות המילוליות בקרב ילדים לאימהות שצרכו כמות נמוכה של אומגה 3 במהלך ההיריון נמוכים ב- 6 נקודות מהממוצע. נתון זה מדאיג במיוחד לאור העובדה שרשויות הבריאות, בעיקר בארה"ב, ממליצות לנשים בהיריון להימנע מאכילת דגים ומאכלי ים על מנת שלא לחשוף את העובר לרמות הכספית הגבוהות שהם מכילים העלולות להזיק למוח. הנחיה זו משמעותה, באופן אירוני, מניעת מקור עשיר בחומצות אומגה 3.
דר' היבלן, המסתמך על המחקר, טוען מאידך, שהתועלת באכילת דגים עולה לאין ערוך על הסיכון הטמון בהם. צריכת חומצות שומן אומגה 3 במהלך ההיריון מסייעות בהתפתחות מוח התינוק ומעצימות את כישוריו הקוגניטיביים.
ממצא נוסף העולה מן המחקר מצביע על יכולות מוטוריות משופרות בקרב ילדים בני שלוש וחצי לנשים שצרכו רמות גבוהות של אומגה 3 בהיריון.
עוד מסתמן מן המחקר שצריכה נמוכה של אומגה 3 במהלך ההיריון, התבטאה בבעיות פתולוגיות ביכולת ליצור קשרים חברתיים בעתיד. לעומת יכולות תקשורת משופרות אצל ילדים לאימהות שצרכו כמויות מספקות של אומגה 3. ההבדלים מתעצמים בגיל מאוחר יותר. כ- 14% מבין הילדים בני שבע לנשים שצרכו רמות נמוכות של אומגה 3 התקשו ליצור קשרים חברתיים, לעומת 8% מהילדים שנולדו לנשים שצרכו רמות גבוהות של אומגה 3 . תוצאה זו מדאיגה היות והתנהגות פתולוגית בילדות מהווה אינדיקציה להתנהגות חריגה בהמשך החיים הבוגרים.

מהי חומצת שומן אומגה 3 - מחקרים הראו כי לצורך פעילות תקינה של הגוף חשוב להעשיר את התזונה במרכיבים המכילים חומצות אומגה 3 לשם שמירה על מערכת העצבים (מניעת דיכאון ושמירה על הזיכרון) ולשמירה על הלב והעור. גוף האדם מייצר עצמאית חומצות שומניות שונות. חומצות שומן אלה שהגוף מייצר בעצמו, נקראות חומצות לא חיוניות מפני שאין הכרח לקבלן מהמזון. חומצת שומן אומגה 3 במקור מגיעה מהצומח- אצות ים, עלים ירוקים ואגוזים שונים. הבעיה שאומגה 3 מהצומח איננה זמינה למוח ולכן מומלץ לצרוך חומצות אומגה 3 נוספות כגון EPA ו-DHA. המקורות הטובים ביותר לחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 הם דגי ים ממים עמוקים ושמן פשתן.

כמו אצל כל אדם ואף יותר מכך במוח המתפתח של העובר יש צורך בחומצות השומן. המקור היחיד לשומן הזמין לתינוק הנו גוף האם דרך חבל הטבור בזמן ההריון וחלב האם לאחר הלידה. מכיוון שהעובר שואב את כל צרכיו מהאם חייב גוף האם לקבל אספקה כפולה של חומצות השומן החיוניות כדי לספק את עצמה ואת התינוק. בניית מאגר השומן בגוף האישה לוקח מספר שבועות ולכן כיום מדובר על הכנת האשה להריון על ידי הגברה מכוונת של צריכת שומן אומגה 3 מסוג EPA ו DHA לפני או מיד עם תחילת ההיריון.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
couponh
 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©