Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 בדיקת משטח צוואר הרחם - מבט לעתיד ...

מאמר


התוצאות המבטיחות עליהן דיווחה חברת "מרק" בפיתוח חיסון Gardasil™, שיעילותו מוחלטת במניעת סרטן צוואר הרחם,  (הצלחה של 100% לחיסון סרטן צוואר הרחם) טיפחו תקוות לסיום הצורך בביצוע בדיקת משטח צוואר הרחם.

Gardasil™ הינו חיסון נסיוני שתוכנן להגן מפני זיהום של ארבעת סוגי הפפילומה הנפוצים האחראים על התפתחות כ- 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. המחקר שכלל יותר מ- 12,000 נשים המחקר הצביע על מניעה מוחלטת של מחלות נלוות הנגרמות על ידי נגיף הפפילומה בקרב נבדקים שחוסנו עם Gardasil™ .

המומחים מזהירים מפני שאננות ומחשבה לוותר על ביצוע בדיקות משטח צוואר הרחם. לטענתם, הבדיקות ימשיכו להיות חיוניות לפחות בתקופה הקרובה.

למרות הדיווחים המרשימים על החיסון ובמידה ואחוזי ההצלחה יהיו אכן 100% וכל הבנות בגיל בית הספר יחוסנו עד שנת 2010, ניתן יהיה להבחין בתוצאות רק בשנים 2020-2030. גם אז כמובן, רק 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם ימנעו.

התקדמות משמעותית חלה לאחרונה גם בשיטת ניתוח המשטחים שצפויה להיות יעילה ומדויקת בהרבה מזו הנהוגה כיום.
ד"ר קולמן מהיחידה לחקר הסרטן בקימברידג' קובע שלמרות הדיווח על החיסון כמציל חיים, חשוב לזכור שהמלחמה בסרטן עדיין לא תמה. להיפך, ביצוע בדיקת משטח צוואר הרחם חייב להימשך הגם שאופייה בעתיד תשתנה. במידה והחיסון אכן יוכח כיעיל, מרבית הדגימות תהיינה תקינות ולכן תידרשנה שיטות אמינות לאבחון הפרעות, כאלו שניתן לבצע באמצעות מחשב.

נתוני המכון לחקר הסרטן באנגליה מצביעים על גילוי ממצאים טרום סרטניים במהלך ביצוע בדיקות משטח צוואר הרחם בקרב כ- 4,500 נשים בשנה. הממצאים מסתמכים על אבחון שינויים בתאי צוואר הרחם המעידים על סיכון להתפתחות סרטנית. חיי הנשים תלויים למעשה באבחון המומחה שנדרש בזמן קצר לבחון שינויים מזעריים באלפי תאים. בתנאים אלו, חשוף תהליך האבחון לטעויות.

צוות החוקרים מהיחידה לחקר הסרטן בקיימברידג', בראשותו של ד"ר קולמן, שחקר את מחזור חלוקת התא וסוג מסוים של חלבונים הנקראים MCM משוכנע שניתן יהיה לפתח בקרוב שיטות אבחון אמינות ומדוייקות בהרבה.
חלבוני MCM נדרשים בתהליך שיכפול ה- DNA בתא. נוכחותם בתאים מעידה על כך שהתאים נמצאים במצב הידוע כ- "מחזור התא", כלומר הם צפויים בקרוב להתחלק לשני תאים חדשים. תהליכים סרטניים כוללים מספר חלוקות רב של תאים ומכילים מספר רב וחריג של תאים הכוללים חלבוני MCM הניתנים לזיהוי על ידי סמן חלבוני הנקשר אליהם מצד אחד ומצדו השני קשור סמן אחר הניתן לזיהוי ויזואלי.
שיטה זו ניתנת לביצוע על ידי מחשב ורגישותה כה רבה שניתן להסתמך עליה, להבדיל מהשיטות הקיימות כיום, לשלילת הימצאות תאים סרטניים ולקבוע שלא נדרש מעקב נוסף בשלב זה.
הטכנולוגיה הממוחשבת נרכשה על ידי חברת Tripath Imaging האמריקאית המבצעת מחקר רחב היקף בנושא. בתחילת חודש אוקטובר 2005 דווחה החברה שסמנים שפותחו על ידה זיהו תהליכי חלוקת תאים.
מומחים בתחום סרטן צוואר הרחם מסכימים ששיטות אבחון מתקדמות ידרשו בעתיד הלא רחוק במיוחד לאור ההצלחה הצפויה לחיסון.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©