Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 גלאי ביתי לזיהוי מוקדם של סרטן שד

מאמר

יולי 2005

מכשיר הדמיה נייד לשימוש ביתי נמצא יעיל בזיהוי סרטן שד בשלבים מוקדמים. החוקרים באוניברסיטת פנסילבניה מקווים שהמכשיר יהיה זמין בשוק בעוד כשנה עד שנתיים.

סרטן שד הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים, באופן שאחת לתשע עד עשר נשים תחלה בו. גילוי המחלה בשלביה המוקדמים משפר משמעותית את סיכויי ההחלמה. הבעיה העיקרית הינה שהשיטות המקובלות - בדיקה עצמית - אינן אמינות דיין. נשים, בדרך כלל, אינן מאתרות גידולים קטנים הזיהוי קורה בשלבים מתקדמים בהם הגידול גדול יחסית. כ- 92% מהמקרים בהם התגלה סרטן השד בשלבים מתקדמים ניתן היה לאבחנו בשלבים מוקדמים יותר, בהם עדיין ניתן להשיג שיעורי ריפוי גבוהים יותר, באמצעות בדיקות הדמיה.

מכשיר חדש הנקרא "iFind" יגדיל משמעותית את הסיכוי לזהות את סרטן השד בשלביו המוקדמים, מציין ממציא המכשיר פרופ' לרדיולוגיה, ביופיסיקה וביוכימיה Chance Britton מבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת פנסילבניה. דר' Juri Gelovani מאוניברסיטת טקסס קובע אף הוא שהטכנולוגיה מעודדת אך יש עדיין מקום למחקר רחב היקף לפני הכנסתה לשימוש נרחב.

גודל המכשיר כ- 10X7 ס"מ והוא משתמש בקרינת NIR-Near Infra-Red (קרינה באורך גל 700-3000 ננומטר) למדידת זרימת הדם באזורים שונים של השד. העקרונות עליהם מושתת המכשיר הינם תכונות הבליעה המיוחדות של ההמוגלובין בתחום ה- NIR והעובדה שצריכת הדם והחמצן המוגברים של תאים סרטניים מתבטאים בזרימת דם וריכוז כלי הדם גבוהים באזור הגידול.

מכשיר ה- iFind עוקב אחר שינויים ביחסי החמצן בדם ברקמות סרטניות מתפתחות לעומת רקמות רגילות . בדרך זו מזהים מטבוליזם מוגבר (hypermetabolism) של התאים הסרטניים. המכשיר מתריע מעבר לערך סף מסויים ומהווה אינדיקציה לבעייתיות הדורשת בירור נוסף על ידי הרופא.

קבוצת המחקר בחנה את המכשיר על קבוצה של 116 נשים שבאו לבדיקות שגרתיות בין השנים 1998-2003. סרטן שד נתגלה אצל 44 מהנשים בשיטות המקובלות. בבדיקה שאורכת כ- 5 דקות זיהה המכשיר כ-96% ממקרי סרטן השד. מטרת המכשיר מציין פרופ' Chance להתריע על קיום בעיה. במקרה כזה, צריכה האישה לגשת עם ממצאי הבדיקה הנשמרים על גבי שבב אלקטרוני לרופא לבירור נוסף. iFind אינו אמור להחליף בדיקות ממוגרפיה תקופתיות או ביופסיות אלא להשלים את שיטות האיתור הקיימות.

התוכנית העסקית של חברת IntuiTouch, מפתחת המכשיר, זכתה במקום השני לשנת 2005 בתחרות המתקיימת מידי שנה על ידי בית הספר למנהל עסקים Wharton. בחברה מאמינים שכ- 83% מהנשים תעשנה שימוש במכשיר כאשר יהיה זמין בשוק ושהן תהינה מוכנות לשלם עבורו 100$ .
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©