Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 הטכנולוגיה בשירות אמצעי המניעה

מאמר

דר. רון רוזנברג
מומחה לרפואת נשים מילדות ופריון


בימים אלה מציינים שבע שנים להתקן "מירנה" בישראל  (הניסיון העולמי הוא מ- 1990). מירנה הוא אמצעי מניעה המשלב בתוכו את יתרונות הגלולה עם יתרונות ההתקן התוך רחמי. הטכנולוגיה המייחדת אותו, היא פרי פיתוח ארוך שנים של חברת שרינג.
שלא כמו בהתקנים אחרים הקיימים בשוק, המכילים נחושת, המירנה הוא התקן בצורת ועליו פרוגסטרון (לבונורגסטרל – שהוא אחד הפרוגסטרונים הידועים, הנחקרים והמוכרים ביותר), המשוחרר לתוך חלל הרחם בכמות מזערית, באופן מבוקר ויומיומי במשך חמש שנים.

הפרוגסטרון המקומי מדכא את צמיחת רירית הרחם ובכך מונע הריונות ביעילות גבוהה מאוד (יעיל יותר מהתקן נחושת), ומקטין את הדימום הוויסתי באופן משמעותי.
יעילות המירנה במניעת הריון קרובה לזו של הגלולה, אולם שלא כמו בגלולות שם קיים חשש של שכחת גלולה ובעקבות זאת ירידה ביעילות, התקן המירנה משחרר את המשתמשת מחשש כזה, לחמש שנים, שכן הוא מותקן ברחם ואינו דורש מן המשתמשת כל פעולה נוספת (פרט לבקורות שגרה).

יעילותו הגבוהה של התקן המירנה במניעת הריון, בהשוואה להתקני הנחושת ה"רגילים", נובעת מנוכחות מקומית של הפרוגסטרון בחלל הרחם. עיקר פעילותו של הפרוגסטרון באה ליידי ביטוי בדיכוי צמיחת רירית הרחם וע"י כך נמנעת "קליטת" הריון. בנוסף לכך, הפרוגסטרון מעבה את הריר בצוואר הרחם ויוצר מעין פקק, המונע חדירת תאי זרע ומוריד את הסיכוי למפגש זרע-ביצית ובכך מוריד את הסיכוי להריון וכן, הפרוגסטרון משפיע על תנועתיות החצוצרה, פעולה המורידה הסיכוי להפריה. לכל אלה מתווספת פעילותו המכאנית כגוף זר בחלל הרחם.

נשים המשתמשות במירנה ומעוניינות להרות, יכולות להוציא את ההתקן בביקור קצר אצל הרופא, בהליך קל, פשוט וזריז וחוזרות במהירות למעגל הפריון.

השיטה היא הפיכה לחלוטין ואינה פוגעת בכושרה של האישה להרות לאחר הפסקת השימוש במירנה.
המירנה, בנוסף להיותו אמצעי מניעה יעיל ביותר, משמש גם כאמצעי לטיפול בנשים שסובלות מדימום ויסתי מוגבר (מנורגיה). מחקרים מוכיחים שהוא מפחית את מידת הדימום המוגבר בכ- 87% לאחר שלושה חודשי שימוש ראשונים ובכ- 97% לאחר 12 חודשי שימוש. במקרים שבהם האישה מועמדת לניתוח לכריתת הרחם (היסטרקטומיה), בשל דמום יתר, ניתן לשקול התקנת מירנה כטיפול חלופי, שהרי ביכולתו להפחית את כמות הדימום במידה משמעותית. הפעולה קלה, פשוטה וזולה ביחס לניתוח וללא החסרונות המלווים ניתוח, כגון הצורך באישפוז, סיכונים ניתוחיים, הצורך בתקופת החלמה, העלות הגבוהה יחסית של הניתוח ומניעת האפשרות להרות שוב שכן הניתוח אינו הפיך.

לאור זאת, משרד הבריאות הכניס את המירנה לסל התרופות כטיפול במנורגיה בנשים שגילן מעל 45 בהשתתפות מינימלית של המטופלת בעלות הטיפול.

ניתן לסכם כי המירנה הינו אמצעי מניעה מעולה, המיועד לנשים שילדו בעבר ומעוניינות במניעת הריון למספר שנים וגם כטיפול לנשים שסובלות ממנורגיה.

עם זאת , מכיוון שהמירנה הינו אמצעי מניעה המכיל הורמון, ישנה תקופת הסתגלות של רירית הרחם לנוכחות הורמון זה.
בתקופה זו, שיכולה להמשך 3-6 חודשים יתכנו כתמים/דימומים בלתי סדירים. נשים המוכנות לעבור תקופה זו תתוגמלנה בעתיד על ידי שיפור באיכות חייהן: דימום ויסתי מועט ביותר , זמן רב יותר לפעילויות גופניות שונות ללא מורא המחזור, חסכון ניכר בפדים ותחבושות והעלאת רמות הברזל וההמוגלובין בדמן.

לאור הנסיון הרב שנצבר בשבע שנות השימוש במירנה בישראל ניתן לומר שהמירנה מהווה דרגה בפני עצמה בתחום אמצעי המניעה, ותורמת רבות לשיפור איכות חיי המשתמשות בה.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©